Search

Newsletter

Aktualności

więcej aktualności

Kisielewscy


Książka niedostępna 43,00 zł brutto

Stan: Aktualnie niedostępna


Powiadom mnie, kiedy będzie dostępna

Sięgająca początków XX wieku barwna opowieść o tej inteligenckiej rodzinie, od dawna zanurzonej w polskiej kulturze i naszej bogatej tradycji literackiej. Galerię wybitnych przedstawicieli rodu otwierają Jan August Kisielewski, dramaturg i jeden z założycieli kabaretu „Zielony Balonik", a także Zygmunt, pisarz, radiowiec, z przekonań piłsudczyk – ojciec Stefana Kisielewskiego. Centralną postacią książki jest sam „Kisiel", człowiek wszechstronny: kompozytor, publicysta, pisarz, wybitna osobowość życia politycznego i społecznego, enfant terrible Polski Ludowej. Zainteresowania muzyczne przekazał swemu tragicznie zmarłemu synowi, Wacławowi Kisielewskiemu, znanemu ze wspaniałych koncertów w duecie fortepianowym Marek i Wacek. Obecnie zaś rodzinę reprezentują Jerzy Kisielewski, dziennikarz, i Krystyna Kisielewska-Sławińska, romanistka i tłumaczka.

 

Artykuły

Mariusz Urbanek: Kisiel z Polską
Agnieszka Rybak: Saga rodu Kisielewskich
Magdalena Zagała: Wyszedł z kasyna z ogromną wygraną i postanowił kupić ukochanej kobiecie porsche
 

Recenzje

Tadeusz Sobolewski: Kisielewscy, Urbanek, Mariusz

  • Oprawa twarda z obwolutą
  • Numer wydania I
  • Opracowanie graficzne Andrzej Barecki
  • Data wydania 2006
  • Liczba stron 304
  • ISBN 83-244-0019-2
  • ISBN e-publikacji 978-83-244-0292-2
  • Wymiary 150 x 235 mm
O przedstawicielach rodu Kisielewskich pisano już wielokrotnie, ale najczęściej umieszczano ich niejako poza rodzinnym kontekstem. Mariusz Urbanek wpadł na świetny pomysł, by całą rodzinę objąć wspólną gawędą. Udowodnił tym samym, że dzieje rodu Kisielewskich to doskonały materiał na fascynującą, na poły śmieszną, a na poły sensacyjną i tragiczną opowieść biograficzną. Bohaterowie książki Urbanka na stałe zapisali się w dziejach kultury polskiej. Bez rodu Kisielewskich byłaby ona z pewnością o wiele uboższa.

Autor:

Jakub Beczek, Dziennik. Polska Europa Świat Nr 131, 21.09.2006

 

* * *

O tych przedstawicielach niezwykłej rodziny—„... albo w niej geniusze (Jan August) albo wyjątkowi birbanci, do tego gruźliczni (Henryk), albo łyki i kłapciuchy”: z właściwą sobie przekorą oceniał swój ród „Kisiel" — napisał teraz książkę Mariusz Urbanek. Rzecz jest bardzo ciekawa, szczególnie w partiach dotyczących Jana Augusta i Zygmunta Kisielewskich Nie dlatego, by druga część książki opowiadająca o Stefanie i Wacławie była gorsza, nic podobnego, po prostu nasza wiedza i o „Kisielu", i o Wacku Kisielewskim jest o wiele większa niż o dziadku tego ostatniego i jego bracie.
A „Kisielewscy” są księgą otwartą. Bardzo chętnie przeczytałbym drugi jej tom, z jednej strony przybliżający mniej znanych członków rodu z choćby zamierzchłej przeszłości, z drugiej — opowiadający o Kisielewskich dnia dzisiejszego. O Krysi i Jerzyku – rodzeństwie Wacka. W tej rodzinie nigdy nie brakowało dziwaków.

Autor:

Krzysztof Masłoń, Rzeczpospolita, 20.09.2006

 

* * *

Jeśli chcecie, drodzy czytelnicy, lepiej poznać, lub przypomnieć sobie smak naszej historii, szczególnie PRL-u, polecam książkę „Kisielewscy” Mariusza Urbanka. Mariusz urodził się w 1960. Mogłaby nas dzielić przepaść. Ale nie. Ilekroć spotykam takich jak on, odbiegają ode mnie czarne myśli, że mój świat się skończył i wierzę, że wygrzebiemy się z każdego bagna, bo żywa jest w nas ciągłość racjonalnego myślenia. Mariusz Urbanek jest dziennikarzem znakomitym, precyzyjnym, pracowitym. Ma na koncie kilka świetnych książek. […]

Autor:

Wiesław Wodecki, 04.11.2006

 

* * *

Kisielewscy trafili w osobie Mariusza Urbanka na godnego ich historii biografa. Powstał tom znakomity – lektura obowiązkowa […].

Autor:

JER, Kurier Poranny Nr 9 (Białystok) 11.01.2007

 

* * *

„Niezwykła to rodzina” – można by rzec po przeczytaniu sagi o Kisielewskich Mariusza Urbanka. I wydaje się, że autor udowodnił to, pisząc bardzo ciekawą i udokumentowaną książkę, gdzie rysy osobliwych bohaterów ukazane są na tle ich wzajemnych kontaktów, na tle zmieniających się epok i środowisk, w których przyszło im żyć. Technika krótkich rozdziałków – występują tu zawsze konkretne osoby – dobrze przysłużyła się autorowi. Bywają opowieści rodzinne, w których czytelnicy gubią się po trosze, a więc i nudzą.
Książką Urbanka znudzić się nie sposób. Narracja jest wartka, prosta i zrozumiała, towarzyszy jej bogaty zestaw zdjęć oraz cytatów wprowadzających w klimat „okolicznościowy”.

Autor:

Michał Radgowski, Nowe Książki, 11/2006

 

* * *

Oceny mogą wystawiać jedynie zarejestrowani klienci oraz administrator portalu.

Inne książki z tej kategorii

facebook
pinterest