Search

Newsletter

Aktualności

 • ORFEUSZ DLA JOANNY KULMOWEJ Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj,...
 • IMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO 30 czerwca 2018 w godzinach 11-23 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędzie się siódma edycja literackiego pikniku...
 • KASS O GAŁCZYŃSKIM 24 czerwca (w niedzielę) o godzinie 16 w Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie w ramach Warszawskiego...
więcej aktualności

Zanim nadejdzie śmierć


Książka niedostępna 0,00 zł brutto

Stan: Aktualnie niedostępna


Powiadom mnie, kiedy będzie dostępna

Kolejny tom Pism wybranych zawiera cztery opowiadania i powieść Miałem tylko jedno życie, wydaną w 1958 r. Utwory te pozbawione są tak typowych dla autora dygresji politycznych i komentarzy publicystycznych. Łączy je specyficzny obraz lat okupacji widzianej oczami bohaterów nieheroicznych i niezaangażowanych w konspirację, walkę i ideologie, żyjących w kręgu własnych spraw, „małych” i „zwyczajnych” problemów.
Wybór tekstów kończy nie publikowana wcześniej, urwana w pół zdania ostatnia powieść Zanim nadejdzie śmierć. Autor miał zamiar napisać powieść sensacyjną, której akcja rozgrywa się w Warszawie lat dziewięćdziesiątych. Nie zdążył jednak dokończyć dzieła. 

 • Oprawa twarda z obwolutą
 • Data wydania 1995
 • Opracowanie graficzne Krystyna Töpfer
 • Liczba stron 310
 • ISBN 83-207-1502-4
 • Posłowie Ludwik Bohdan Grzeniewski
 • Seria wydawnicza Pisma wybrane
 • Wybór pism Ludwik Bohdan Grzeniewski
 • Wymiary 205 x 135
„Zanim nadejdzie śmierć” to ostatnia powieść Kisiela – miała być książką o czterech Warszawach (przedwojennej, okupacyjnej, mikołajczykowskiej, stalinowskiej). Jednak autor nie zdążył jej ukończyć – tekst urywa się niemal w pół zdania. Drugie wydanie książki ukazało się w zbiorze „Powieści Warszawskie” nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka w 2011 roku.

Celem nadrzędnym jest opowieść o Warszawie Kisiela, Warszawie – organizmie, w którym trzeba odnaleźć zakamuflo­waną duszę.

(…) a ja przecież znam aż Cztery Warszawy: przedwojenną, czyli prawdziwą, potem okupacyjną, bardzo dziwaczną i etapami budzenia niknącą, dalej bezpo­średnio powojenną, „mikołajczykowską”, kiedy jeszcze w ruinach i gruzowi­skach niczego pewnego nie było wiadomo, i wreszcie rozsiadła się Warszawa obecna, odbudowana niby, choć to niemożliwe (…) (Fregment)

Narrator, nota bene nazywający się Stefan Kisielewski, niedaleko Cmentarza Powązkowskiego spo­tyka Morleja – człowieka o niepewnej przeszłości oraz bliżej nieokreślonym statusie po Okrągłym Stole i ogłoszeniu przez Tadeusza Mazowieckiego „grubej kreski”. Mężczyźni nawiązują rozmowę na temat metamorfoz Warszawy, sięgając nawet po czasy rozbiorów. Przerwana konwersacja, a póź­niej nagłe zniknięcie interlokutora uniemożliwiające dokończenie dyskusji, przyczynią się do kurio­zalnej podróży tropem Morleja, wyprawy wypełnionej absurdalnymi zdarzeniami, gdzie przeszłość pozornie ściera się z teraźniejszością, bowiem czas to jedynie dekoracja. (źródło: www.bookznami.pl)

Źródło: http://kisielewski.org.pl/index.php/tworczosc-kisiela/powiesci-i-inne-publikacje/powiesci/

Autor:

Centrum im. Stefana Kisielewskiego

 

* * *

Oceny mogą wystawiać jedynie zarejestrowani klienci oraz administrator portalu.

Inne książki z tej kategorii

facebook
pinterest