Search

Newsletter

Aktualności

więcej aktualności

Podróż w czasie


Książka niedostępna 0,00 zł brutto

Stan: Aktualnie niedostępna


Powiadom mnie, kiedy będzie dostępna

Powieść liczy tylko niewiele ponad sto trzydzieści stron druku, ale za to są to strony sensacyjne! Rzecz bowiem osnuta została na kanwie romansu szpiegowskiego i czyta się ją – jak to się zwykło w takich wypadkach mówić – z wypiekami na twarzy.
Tu jednak trzeba zaznaczyć, że równocześnie – co w tej konwencji zdarza się wcale nierzadko, powieść Kisielewskiego ukazuje życie w naszym kraju znacznie lepiej, pełniej i dosadniej, niż wiele ksiązek z gatunku tzw. „poważnych „ – psychologicznych, politycznych, społeczno-obyczajowych i tym podobnych.

Włodzimierz Odojewski „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”, Londyn

 

- Pańskie plany na przyszłość?
- Zestarzeć się z jako taką godnością. Nie dać się nadmiernie zdenerwować. Pozbyć się zajęć nieważnych, ubocznych i nudnych. Napisać parę utworów literackich i muzycznych. I wreszcie umrzeć przyzwoicie, z wiarą i nadzieją (co do miłości, to zobaczymy).

Z wywiadu dla Dziennika Związkowego „Zgoda”, Chicago  • Oprawa miękka
  • Numer wydania I w tej edycji
  • Data wydania 1989
  • Liczba stron 112
  • ISBN 83-207-1205-X
  • Projekt okładki Jan Bokiewicz
  • Wymiary 190 x 125
„Podróż w czasie” w niezwykły sposób oddaje duszną i paranoiczną atmosferę PRL-owskiej Warszawy dekady gierkowskiej. Ostatnie wydanie książki ukazało się w zbiorze „Powieści Warszawskie” nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka w 2011 roku.

Jest rok 1976. Dolenc, niegdysiejszy pracownik wywiadu Armii Krajowej, przyjeżdża z Ameryki do War­szawy, by zbadać nastroje społeczne. Paradoksalnie po latach emigracji jego czujność została uśpiona, toteż niczego nieświadomy przygląda się przemianom, które zaszły zarówno w jego mieście, jak i w mentalności Polaków. Retrospektywne obrazy nakładają się na współczesny portret miasta, przypominając palimpsest. Tymczasem Dolencem zaczyna interesować się Służba Bezpieczeństwa. Inwigilowany mężczyzna wpada w coraz większą dezorientację, spotęgowaną schizofre­nicznym rozdarciem między tym, co ujrzał w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a tym, co spotkało go w komunistycznej Polsce. Nigdzie bowiem Dolenc nie znajduje miejsca dla siebie, wszędzie jest obcy, wykluczony, niejako napiętnowany. Nawet język ojczysty go zdradza – mężczyzna nie potrafi odnaleźć lingwistycznego klucza dekodującego rzeczywistość i umożliwiającego komunika­cję z rodakami. We współczesnym języku stolicy zapisane jest doświadczenie, którego uniknął, wyjeżdżając do Ameryki. Poszukiwanie „własnej Warszawy”, tej ze wspomnień i snów, przynosi gorzkie rozczarowanie. (źródło: www.bookznami.pl)

Źródło: http://kisielewski.org.pl/index.php/tworczosc-kisiela/powiesci-i-inne-publikacje/powiesci/

Autor:

Centrum im. Stefana Kisielewskiego

 

* * *

Oceny mogą wystawiać jedynie zarejestrowani klienci oraz administrator portalu.

Inne książki z tej kategorii

facebook
pinterest