Search

Newsletter

Aktualności

  • ARTUR NOWACZEWSKI W GDAŃSKU Biblioteka Kolonia w Gdańsku zaprasza na spotkanie autorskie z Arturem Nowaczewskim, którego książka Hostel...
  • MARIUSZ URBANEK W KRAKOWIE Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków zaprasza do Salonu Literackiego na spotkanie z Mariuszem...
  • LECH NIJAKOWSKI W LUBLINIE 11 lutego o godzinie 17.00 w Ośrodku "Brama Grodzka" - Teatr NN w Lublinie odbędzie się spotkanie wokół książki...
więcej aktualności

CUDOWNA PODRÓŻ. JANUSZ GRABIAŃSKI. ILUSTRACJE

 

Ośrodek Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej i Galeria Labirynt w Lublinie zapraszają na wystawę prac Janusza Grabiańskiego.

Otwarcie: 19 kwietnia 2018 (czwartek), godz. 17; Galeria Labirynt | Plaza, Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Wystawa czynna do 10 maja 2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Janusz Grabiański (1929–1976) – malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, zaproponował czytelnikowi/czytelniczce bardzo osobistą i ponadczasową kreację świata, która pod czujnym okiem odbiorców ciągle żyje i nabiera nowych barw. Imponujący dorobek krótkiego życia artysty, oparty na technice akwareli, zachwyca niezmiennie od półwiecza perfekcją wykonania, świeżością, bogactwem mieniących się barw.
Jego twórczość została wpisana do kanonu polskiej szkoły ilustracji. Artysta doceniony i nagradzany w Polsce, współpracował również z wydawnictwami zagranicznymi, m.in. w Austrii, USA. Lekkimi pociągnięciami pędzla wyczarował niezapomnianą Rudzię, Rogasia, chorego kotka, sierotkę Marysię z krasnoludkami, bohaterów Elementarza Mariana Falskiego, całą galerię wspaniałych dynamicznych zwierząt i roślin.

Na wystawie w Galerii Labirynt | Plaza, dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście, zostanie zaprezentowana kolekcja prac, która nie była do tej pory pokazywana: komplet oryginałów ilustracji do Cudownej podróży Selmy Lagerlöf oraz makiety okładek książek, znaczków pocztowych i plakatów.
Wydawnictwo Iskry udostępniło na potrzeby wystawy oryginalne ilustracje do książek Wesołe przygody Robin Hooda Howarda Pyle'a, Niezwykłe choć prawdziwe przygody kapitana Korkorana Alfreda Assolanta i Szkarłatne żagle Aleksandra Grina, a Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach wypożyczyło makietę okładki Rogasia z Doliny Roztoki Marii Kownackiej.

Kuratorka: dr Krystyna Rybicka

Więcej informacji:

Galeria Labirynt 

 


 

Janusz Grabiański

 
facebook
pinterest