Search

Newsletter

Aktualności

  • MARIUSZ URBANEK W GORLICACH Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela zaprasza na spotkanie z Mariuszem Urbankiem autorem książki „...
  • MARIUSZ URBANEK W ŻYWCU 17 września o godzinie 18 w Muzeum Miejskim w Żywcu odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Urbankiem pt....
  • ARKADIUSZ SZARANIEC W WARSZAWIE Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie z Arkadiuszem Szarańcem autorem...
więcej aktualności

KRZYSZTOF DUBIŃSKI W SŁUPSKU

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na piętnaste spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.

Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 27 września 2018 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Gościem XV SCL będzie Krzysztof Dubiński. Na spotkaniu pt. Odnaleziony Witkacy i zaginiony Chopin autor przedstawi książkę pt. Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach.

Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska.

Gość przedstawi książkę Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach (Iskry, Warszawa 2015) oraz opowie o swojej najnowszej przygotowywanej publikacji dotyczącej Fryderyka Chopina.
Nad odtworzeniem wojskowej biografii Witkacego Dubiński pracował ponad cztery lata. Na nieznane, związane z artystą dokumenty trafił, szukając śladów swojego dziadka, który służył w carskiej armii. Autor, niczym detektyw, prześledził udział Stanisława Ignacego Witkiewicza w pierwszej wojnie światowej. Dotarł do archiwów, muzeów i prywatnych kolekcji. Przy okazji losów Witkacego nakreślił niezwykle barwne tło historyczne Rosji sprzed, w czasie i po rewolucji. Zweryfikował legendy i mity, które narosły wokół pobytu Witkacego w Rosji. Wojna Witkacego… to dla wielbicieli jego twórczości lektura obowiązkowa. Wojenna masakra i naoczne świadectwo upadku starego porządku, który pogrąża się w rewolucyjnym chaosie, na pewno stanowią fundament jego katastroficznej wizji świata.
Osobnym passusem literackiego dyskursu będą rozważania o – jak tajemniczo zakomunikował autor – „zaginionym Chopinie”.

Krzysztof Dubiński – dziennikarz i pisarz. Autor kilkunastu książek i opracowań o najnowszej historii Polski oraz kilkuset publikacji prasowych. Wydał m.in. Polski Okrągły Stół. Od dyktatury do demokracji (2011), Andrzej Woyciechowski: moje radio Zet (2013), Jaruzelski. Generał przegranej sprawy (2014).

Przed spotkaniem wystąpi Maria Gach (skrzypce), której akompaniować będzie Joanna Złotkowska (fortepian).

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.


 

Czytaj więcej

Słupskie Czwartki Literackie

 
facebook
pinterest