Search

Newsletter

Aktualności

  • PRZEBUDOWA STRONY Szanowni Państwo, właśnie trwa przebudowa naszej księgarni internetowej, więc przepraszamy za wszystkie jej błędy i niespodzianki, których...
  • JOANNA KULMOWA W DOMU LITERATURY Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Wydawnictwo Iskry zapraszają na spotkanie autorskie JOANNY KULMOWEJ poświęcone tomikowi...
  • MODZELEWSKI – WERBLAN. POLSKA LUDOWA Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański zaprasza na spotkanie autorskie PROF. KAROLA MODZELEWSKIEGO PROF. ANDRZEJA WERBLANA...
więcej aktualności

"Genialni" nominowani do Nagrody Literackiej Identitas

 

 

Szanowni Państwo,

Jury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej ogłosiło nominacje, wśród których znalazła się książka Mariusza Urbanka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna.


W skład jury wchodzą: przewodniczący - Paweł Lisicki, a także Andrzej Horubała i Maciej Urbanowski. 

Andrzej Horubała, skomentował różnorodność nominowanych dzieł: Pięć nominacji. Bardzo różnych. Od błyskotliwego debiutu eseistycznego (Kwaśnicka) po tomik osiemdziesięcioletniego poety (Rymkiewicz). Od książki skrzącej się od anegdot (Urbanek) po próby mierzenia się z traumą doświadczeń wojennych (Janko). A do tego jeszcze blizna smoleńska i próba interpretacji najnowszej historii jako "przeklętego continuum" (Dakowicz). Wiele sposobów ożywiania tradycji, wiele pytań o naszą tożsamość.

Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie, jesienią, najlepszej książce poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, drugą nagrodę główną w obszarze historii, a także do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie, czy na innych nośnikach niż drukowane.
Fundacja Identitas została założona w celu organizowania i udzielania wsparcia polskim autorom szeroko pojętego obszaru humanistyki, przede wszystkim literatury, a także historii i innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki kluczowych dla pełniejszego rozwoju polskiej kultury. Oprócz bardziej zauważalnego przedsięwzięcia, jakim jest Nagroda Identitas ważnym zadaniem statutowym Fundacji jest wspieranie za pomocą stypendiów, grantów i nagród konkursowych młodych pisarzy, naukowców i studentów działających w obszarze literatury i nauk humanistycznych.

Patronami Nagrody Identitas są tygodnik opinii Do Rzeczy, TVP Kultura i Business Centre Club.

Gala wręczenia nagród głównych wybranych spośród nominowanych oraz nagród specjalnych odbędzie się 8 grudnia 2015 r. w Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie. Jury wręczy cenne statuetki zaprojektowane przez  Studio NoArt laureatom nagród głównych, na które ponadto przeznaczona jest suma 80 000 złotych.


 

 

 

 
facebook
pinterest