Search

Newsletter

Aktualności

  • MARIUSZ URBANEK W GORLICACH Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela zaprasza na spotkanie z Mariuszem Urbankiem autorem książki „...
  • MARIUSZ URBANEK W ŻYWCU 17 września o godzinie 18 w Muzeum Miejskim w Żywcu odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Urbankiem pt....
  • ARKADIUSZ SZARANIEC W WARSZAWIE Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie z Arkadiuszem Szarańcem autorem...
więcej aktualności

"Genialni" nominowani do Nagrody Literackiej Identitas

 

 

Szanowni Państwo,

Jury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej ogłosiło nominacje, wśród których znalazła się książka Mariusza Urbanka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna.


W skład jury wchodzą: przewodniczący - Paweł Lisicki, a także Andrzej Horubała i Maciej Urbanowski. 

Andrzej Horubała, skomentował różnorodność nominowanych dzieł: Pięć nominacji. Bardzo różnych. Od błyskotliwego debiutu eseistycznego (Kwaśnicka) po tomik osiemdziesięcioletniego poety (Rymkiewicz). Od książki skrzącej się od anegdot (Urbanek) po próby mierzenia się z traumą doświadczeń wojennych (Janko). A do tego jeszcze blizna smoleńska i próba interpretacji najnowszej historii jako "przeklętego continuum" (Dakowicz). Wiele sposobów ożywiania tradycji, wiele pytań o naszą tożsamość.

Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie, jesienią, najlepszej książce poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, drugą nagrodę główną w obszarze historii, a także do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie, czy na innych nośnikach niż drukowane.
Fundacja Identitas została założona w celu organizowania i udzielania wsparcia polskim autorom szeroko pojętego obszaru humanistyki, przede wszystkim literatury, a także historii i innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki kluczowych dla pełniejszego rozwoju polskiej kultury. Oprócz bardziej zauważalnego przedsięwzięcia, jakim jest Nagroda Identitas ważnym zadaniem statutowym Fundacji jest wspieranie za pomocą stypendiów, grantów i nagród konkursowych młodych pisarzy, naukowców i studentów działających w obszarze literatury i nauk humanistycznych.

Patronami Nagrody Identitas są tygodnik opinii Do Rzeczy, TVP Kultura i Business Centre Club.

Gala wręczenia nagród głównych wybranych spośród nominowanych oraz nagród specjalnych odbędzie się 8 grudnia 2015 r. w Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie. Jury wręczy cenne statuetki zaprojektowane przez  Studio NoArt laureatom nagród głównych, na które ponadto przeznaczona jest suma 80 000 złotych.


 

 

 

 
facebook
pinterest