Search

Newsletter

Aktualności

więcej aktualności

WOJCIECH CHMIELEWSKI NAGRODZONY

 

 

Szanowni Państwo,

Wojciech Chmielewski został laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.
Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego do istnienia powołała Biblioteka Narodowa. Wręczenie ufundowanej przez International Paper nagrody o wartości 100 tys. zł odbyło się w Pałacu Rzeczypospolitej 30 maja 2017 roku. Pisarz otrzymał również statuetkę z brązu i granitu zaprojektowaną i wykonaną przez profesora Macieja Aleksandrowicza. 
W naszym wydawnictwie ukazała się niedawno jego powieść obyczajowa Belweder gryzie w rękę.

Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego przyznała kapituła powołana przez Bibliotekę Narodową. W skład kapituły nagrody weszli: Maciej Urbanowski (wiceprzewodniczący), Antoni Libera, Włodzimierz Bolecki, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń i Mateusz Matyszkowicz. Przewodniczący kapituły – dr Tomasz Burek zmarł 1 maja 2017 roku, kilka dni przed pierwszym posiedzeniem jury.
Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, wyjaśniając genezę Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, przypomniał, że w Pałacu Rzeczypospolitej znajduje się część rękopisów pisarza, a „pozostałe do nich dołączą”. „Kilka lat po jego śmierci wspólnie z Jolantą Nowakowska postanowiliśmy uhonorować postać tak żywą dla młodych literatów” – powiedział. I dodał: „Chcemy, aby co roku była przyznawana nagroda dla autora opowiadań lub dla autora, którego znaczącą część twórczości stanowią opowiadania”.
Makowski podkreślił, że „Marek Nowakowski to pisarz dla warszawiaków oczywisty”. „Co ciekawe, bardzo symboliczny dla młodego pokolenia. Pisarz, który wytrzymuje próbę czasu” – ocenił.

UZASADNIENIE JURY:
„Widać w jego prozie własną kaligrafię” – podkreślił Urbanowski, cytując opinię Nowakowskiego. Wyjaśnił, że „bohaterami jego prozy są zwykle ludzie przeciętni, zagubieni, samotni, znajdujący się czasem na marginesie życia i naznaczeni syndromem porażki”. „Nie ma w tym pisarstwie narcystycznego zapatrzenia się we własne ja. Jest czujna, krytyczna, a zarazem pełna specyficznej litości obserwacja ludzi i świata” - zaznaczył prof. Urbanowski.

Serdecznie gratulujemy naszemu autorowi.

 

 

 

 

 
facebook
pinterest