Café „Pod Minogą”

Cena detaliczna:

12.00

Brak w magazynie

Świetna powieść satyryczna, której akcja toczy się w Warszawie podczas okupacji.

Nie było jednak nigdy w witrynie minóg. Na próżno też szukałby ich ktoś na bufecie. Interpelowany o nie przez gości gospodarz odpowiadał zazwyczaj: — Minoga robak nie rybka i w porządnym interesie trzeciej kategorii nie ma prawa figurować.
Stali bywalcy lokalu wiedzieli jednak, że nie zawsze tak bywało, że minogi w musztardzie zajmowały kiedyś honorowe miejsce wśród innych zakąsek. Znali też przyczynę znalezienia się ich na indeksie.
Oto przed kilku laty znany na Starówce alkoholik i awanturnik, niejaki Millerek, pogniewawszy się na lokal za odmowę kredytu, zwrócił się do małżonki właściciela z następują apostrofą: „Ach, ty minogo z małem łebkiem, za wieczne ondulacje szarpana, ja cię tu zaraz nauczę szaconku dla gościa!” Po czym usiłował przewrócić bufet, co mu się zresztą całkowicie udało.
Obrażeni współbiesiadnicy podnieśli się od stolików, usunęli awanturnika na ulicę, ale orzekli, że: „Właściwie pani Aniołek nie ma się o co obrażać, bo faktycznie na minogie podobna. Długa, mizerna na urodzie, z małą mordką, tylko z tą różnicą, że nogi posiada, ale za bufetem i widać“.
Wywołało to nową awanturę zakończoną wezwaniem Pogotowia, ale odtąd lokal, dawniej nazywany „Pod aniołkiem”, Zdobył nową, błyskawicznie zaakceptowaną przez Krzywe Koło, Nowomiejską, Freta i obydwa Dunaje, nie licząc, rzecz prosta, Zapiecka, firmę: „Pod minogą”.
(fragm. książki)

 

Recenzje

Recenzja na blogu Habent sua fata libelli
Opinie czytelników na portalu lubimyczytac.pl

Ekranizacje

Café „Pod Minogą” reż. Bronisław Brok

Oprawa

Miękka

Numer wydania

I

Data wydania

1957

Druk

Zakład Graficzny „Dom Słowa Polskiego” w Warszawie

Liczba stron

200

Projekt okładki i ilustracje

Jerzy Zaruba

Wymiary

150×210