Search

Newsletter

Aktualności

więcej aktualności

TOMASZ ŁUBIEŃSKI Z NAGRODĄ ODRY

 

Rada Redakcyjna oraz Redakcja Miesięcznika Odra postanowiły przyznać  Nagrodę „Odry” za rok 2019

Tomaszowi Łubieńskiemu

w uznaniu jego bogatego i zróżnicowanego dorobku pisarskiego, na który składają się eseje, kształtujące od kilkudziesięciu lat polskie myślenie o przeszłości, w tym tak podstawowe dla etosu polskiej inteligencji tomy jak: „Bić się czy nie bić. O polskich powstaniach”, „Czerwonobiały”, „Ani tryumf, ani zgon” czy wydana w 2019 roku „Wojna według Karskiego”.

 

Tomasz Łubieński, ur. 1938. – prozaik, poeta, eseista, dramaturg i tłumacz, wieloletni redaktor naczelny „Nowych Książek”. Zadebiutował jako poeta w tygodniku „Dziś i Jutro” (1955). Ma w dorobku dziesięć dramatów (m.in. „Śmierć komandora”, „Koczowisko” i „Ostatni”) oraz kilkadziesiąt innych książek. Ostatnio opublikował: „Ani tryumf, ani zgon”(2003), „Wszystko w rodzinie” (2004), „1939. Zaczęło się we wrześniu” (2009), „Turnus” (2012), „Molier nasz współczesny” (2014), „Wojna według Karskiego” (2019).

Nagroda „Odry” przyznawana jest od 1962 roku, jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Hanna Krall, Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Ryszard Kapuściński, Olga Tokarczuk, Józef Hen, Małgorzata Szejnert, Marcin Sendecki, Kazimierz Orłoś. 
facebook
pinterest