Search

Newsletter

Aktualności

więcej aktualności

MONIKA ŚLIWIŃSKA Z „GWIAZDĄ SZAFIROWEJ”

 

Monika Śliwińska została uhonorowana statuetką „Gwiazda Szafirowej” za działalność związaną z propagowaniem dzieła i postaci Stanisława Wyspiańskiego.

Nagrodę ufundowała Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego opiekująca się „Szafirową Pracownią” artysty, a także Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie.Uroczystość wręczenia statuetek „Gwiazda Szafirowej” odbyła się 16 marca.
Zapis wideo z wydarzenia: http://bit.ly/GwiazdaSzafirowej

Monika Śliwińska jest autorką książek, które przybliżają i popularyzują twórczość Stanisława Wyspiańskiego, ówczesną epokę i jej społeczne konteksty – wśród jej publikacji znajdziemy: „Muzy Młodej Polski” (2004 r.), „Dopóki starczy życia” (2017 r.) – biografię Stanisława Wyspiańskiego oraz „Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” (2020 r.).

 

„Szafirowa Pracownia” przy ul. Krowoderskiej 79 to wynajęte przez Stanisława Wyspiańskiego mieszkanie, w którym od 1901 r. mieszkał z żoną Teodorą Teofilą oraz dziećmi: Teodorem, Heleną, Mieczysławem i Stanisławem. Położne na drugim piętrze mieszkanie składało z siedmiu pokoi. W narożnym pokoju z balkonem i trzema oknami artysta urządził swoją pracownię, w której ściany łącznie z sufitem były pomalowane na kolor ciemnobłękitny  ̶  stąd wzięła się nazwa pracowni.

Tam Wyspiański ukończył „Wesele”, stworzył „Noc listopadową” i „Wyzwolenie”. 
facebook
pinterest