CUDOWNA PODRÓŻ Z JANUSZEM GRABIAŃSKIM

14 stycznia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku rusza unikatowa wystawa ilustracji Janusza Grabiańskiego (1929-1976) prezentująca oryginały prac artysty wykonane do książek: Cudowna podróż Selmy Lagerlöf i Zielony kałamarz Franciszka Fenikowskiego.

Artysta powszechnie znany pokoleniom Polaków, choćby z nowszej wersji Elementarza Mariana Falskiego, czy Rogasia z Doliny Roztoki i kilkuset innych książek przez niego opracowanych graficznie pozostaje nieustannie jednym z największych mistrzów ilustracji. Możliwość obejrzenia oryginałów jego prac z bliska stanowić będzie zapewne dla czytelnika w każdym przedziale wiekowym absolutną radość.

Wernisaż i spotkanie z Joanną Grabiańską:
14 stycznia 2022 roku o godzinie 18,
Ratusz Staromiejski,
ul. Korzenna 33/35 , 80-851 Gdańsk
Więcej informacji: NCK_Grabiański
Wydarzenie na Facebooku: facebook.com/events/671322353892594

Wystawę można zwiedzać w terminie 15.01.22-8.02.22 w godz. 9-18.

WSTĘP WOLNY!


Janusz Grabiański

Janusz Grabiański – grafik, projektant, ilustrator książek – urodził się w 1929 roku, szczęśliwe dzieciństwo spędził w Poznaniu i jego okolicach, czas okupacji niemieckiej w Krakowie. Po wojnie, w 1949 roku rozpoczął studia w krakowskiej ASP, następnie przeniósł się do pracowni Jana Marcina Szancera. Dyplom obronił w 1955 roku u prof. Józefa Mroszczaka w Katedrze Grafiki Użytkowej ASP w Warszawie. Prace projektowe rozpoczął już pod koniec studiów, etat otrzymał w wydawnictwie Iskry, ale współpracował także z większością innych polskich wydawnictw. Wiedeński Carl Überreuter Verlag otworzył mu drzwi do sukcesu i światowego rynku wydawniczego. Uznanie przyniosły ilustracje w książkach dla dzieci. Wykonywał je akwarelą, ekspresyjnym gestem malarskim opowiadał dzieciom niezależną barwną historię. Obrazy kładzione laserunkowo, swobodne, roziskrzone, rozświetlone naturalną bielą tła papieru nadały książkom przez niego projektowanym nową jakość, indywidualność. Wszedł w powszechną pamięć również dzięki plakatom stworzonym dla Polskich Linii Lotniczych LOT z pięknymi stewardessami i samolotami dającymi nadzieję na wymarzoną daleką podróż. Zaprojektowane przez niego znaczki pocztowe ze zwierzętami zdobiły miliony listów wysłanych w czasach PRL, dziś są rarytasem dla kolekcjonerów.

Zmarł nagle w październiku 1976 roku, pochowany został w Falenicy, gdzie miał pracownię i stworzył swoje najpiękniejsze prace.