IM. JANA KOCHANOWSKIEGO JUŻ 18 CZERWCA

Trzy sceny, na scenach pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni. Już w sobotę 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA Z NASZYMI AUTORAMI:

GODZ. 11.00  12.00 KAMIL SIPOWICZ RAMONA, MILA, BOBO I PIĘĆDZIESIĄT SZEŚĆ INNYCH ZWIERZĄT

GODZ. 13.00 – 14.00 DOROTA KOMAN MASZYNA DO CZYTANIA

GODZ. 14.00 – 15.00 JUSTYNA SOBOLEWSKA KSIĄŻKA O CZYTANIU

GODZ. 16.00 – 17.00 BOHDAN BUTENKO DO WIEŃCA WSPOMNIEŃ

GODZ. 17.00 – 18.00 ANDRZEJ STRZELECKI CZŁOWIEK Z PARAWANEM

Gościem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, którego postać zostanie przypomniana w mniej znanych, zaskakujących kontekstach. Praca w drukarni, którą wykonywał Baczyński, stanie się punktem wyjścia do dyskusji o projektowaniu i produkcji książek, w której udział wezmą między innymi Piotr Rypson i Przemysław Dębowski. Pracownia Kwiaciarnia Grafiki przygotuje inspirowany grafikami Baczyńskiego pokaz sitodruku, a same grafiki i rękopisy będzie można obejrzeć w otwartym dla zwiedzających Pałacu Rzeczypospolitej. Justyna Sobolewska zapyta młodych pisarzy, czym jest dla nich Warszawa, Barbara Schabowska porozmawia o Baczyńskim z Wiesławem Budzyńskim, a szef kuchni Maciej Nowicki opowie, co jadano kiedyś na warszawskich imieninach i pokaże, jak te potrawy przygotować.

Jak co roku nie zabraknie atrakcji dla dzieci – w programie znalazły się między innymi spektakl na podstawie książki „Urodziny prawie wszystkich” w reżyserii Tomasza Cyza, zapomniane gry podwórkowe i poetyckie warsztaty tworzenia kartek imieninowych. Podczas wielkiego rysowania, które poprowadzi Daniel de Latour, do dzieci będą mogli przyłączyć się dorośli, żeby wspólnie spróbować swoich sił w roli ilustratorów.

Imieniny Jana Kochanowskiego to też wyjątkowa okazja, żeby przy kawiarnianych stolikach spotkać się w cztery oczy ze swoimi ulubionymi pisarzami. Jak co roku odbędzie się również tradycyjny już mecz literacki – tym razem aktorzy będą rywalizowali interpretując wiersze o miłości: od fraszek Kochanowskiego po liryki Baczyńskiego i innych współczesnych autorów. Poza tym w programie slam poetycki, spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim (autorem „Nowych wierszy sławnych poetów”), panel dyskusyjny poświęcony powieściom historycznym i dyskusje warszawskich klubów książkowych, a na zakończenie świętowania imieninowy dansing.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Patroni medialni: TVP Kultura, Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, Trójka – Program 3 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane24, Aktivist, Książki. Magazyn do czytania, Lubimyczytać.pl, Xięgarnia.pl, Zwykłe Życie, NOTES.NA.6.TYGODNI

Imieniny Jana Kochanowskiego
sobota 18 czerwca, od 11.00 do ostatniego gościa
Ogród Krasińskich, Warszawa
Kontakt dla mediów:
Grzegorz Mazurowski
604 266 290, 22 608 28 49
g.mazurowski@bn.org.pl