IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W BN

Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego. Kiedy awangarda jest awangardowa? Czy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie? – w tym roku będziemy eksperymentować, pytać i szukać odpowiedzi.

20 czerwca Ogród Krasińskich stanie się literackim sercem Warszawy.

Biblioteka Narodowa zaprasza do Ogrodu Krasińskich na 4. edycję Imienin Jana Kochanowskiego. W programie znalazły się między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Tematem przewodnim 4. edycji Imienin będzie twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, jednych z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.

Jan Gondowicz, Klara Kopcińska i Robert Pruszczyński będą rozmawiać o tym, czy Wykład profesora Mma z 1953 nadal jest wywrotowy, a następnie w trakcie literackiego meczu aktorzy i dziennikarze zmierzą się z fragmentami powieści Stefana.

Themersonowie to autorzy najciekawszych polskich bajek dla dzieci. Dlatego w programie Imienin nie zbrakło wydarzeń dla najmłodszych. Wieczorynkę Święty Franciszek na podstawie opery Stefana Themersona wyreżyseruje Tomasz Cyz, a Józef Wilkoń poprowadzi zajęcia działające na wyobraźnie zatytułowane Wilkoń i Wilk. Poza tym, warsztaty z elementami biblioterapii oraz Koncercik na oko
i ucho z udziałem samych dzieci.

Całodniowy program zakończy energetyczny dansing z zespołem Mitch & Mitch.