JAN GONDOWICZ NA BIG BOOK FESTIVALU 2024

O wieloletniej przyjemności pozostawania „Języczkiem uwagi”, przywileju nieoglądania się na świat i pisania tego, co się samemu uważa za ciekawe i ważne, no i o tym, czy zabawy krótką formą – szkice, felietony i eseje – są przyszłością literatury, czy jej ostatnim tchnieniem, mówi Jan Gondowicz, autor zbioru „Flirt z Paralipomeną. Mitologie”. Z autorem rozmawia Krzysztof Varga.

Termin i miejsce:
niedziela, 23 czerwca o godzinie 18
Big Book Cafe MDM
ul. Koszykowa 34/50
00-677 Warszawa

Zobacz transmisję on-line w You Tube.

O AUTORZE:

Jan Gondowicz
Krytyk literacki, tłumacz, eseista, felietonista i wydawca. Wybitny znawca twórczości m.in. Witkacego oraz Bruno Schulza. Wielokrotnie nagradzany. Ma w dorobku wiele esejów, opracowań oraz bestiariuszy, w tym książki „Paradoks o autorze”, „Zoologia fantastyczna uzupełniona (uzupełniona)”, „Czekając na Golema”, antologię tekstów surrealistycznych „Przekleństwa wyobraźni” oraz hasła do „Słownika miejsc wyobrażonych” Gianniego Guadalupiego i Alberta Manguela.

O KSIĄŻCE:

Paralipomena to w żargonie filozofów myśli właściwie zbyteczne, z którymi autor nie umiał się rozstać, dopowiedzenia, dodatki. W piątym zbiorze swoich szkiców Jan Gondowicz odkrył, że patronuje im grecka bogini Paralipomena, która broni praw wiedzy niekoniecznej. W książce znalazły się w książce rozważania o sztuce korumpowania królów, jedzeniu kalafiorów, zasadach zabijania stryjów, znajdowaniu zgubionych scyzoryków, błędach przy uwodzeniu, prowadzeniu sklepów tekstylnych, hodowli bazyliszków, przygodach w fotelu, wielkich armatach, bufiastych spodniach, mamutach i karmieniu rekinów.
W sumie 46 szkiców i esejów, a tematów tyle, ile czytelnik zechce się doczytać.