JUSTYNA SOBOLEWSKA W CIESZYNIE

Już w najbliższy czwartek, 23 września o godzinie 17
w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie
odbędzie się spotkanie prowincjonalne z udziałem:

Justyny Sobolewskiej

autorki:
Opowieści biograficznej o Kornelu Filipowiczu

Podczas wydarzenia będzie miała miejsce prapremiera filmu krótkometrażowego
„Co by ludzie powiedzieli”

Termin i miejsce:

Czwartek, 23 września 2021 r., godzina 17
Świetlica Krytyki Politycznej
ul. Przykopa 20, 43-400 CieszynO filmie „Co by ludzie powiedzieli”:
Zadaliśmy sobie to pytanie, co ostatecznie pchnęło nas do wyjścia z kamerą w przestrzeń miasta. Ciekawiło nas, jakie odpowiedzi uzyskamy, rozmawiając z mieszkańcami na temat szeroko pojętej tożsamości. Przy tym wszystkim zdecydowaliśmy się wprowadzić podział pomiędzy tym, co należy się miastu, a co należy się naturze. Nie uważamy jednak, aby była to relacja antagonistyczna, wręcz przeciwnie – w naszym filmie cywilizacja oraz przyroda splatają się ze sobą. Pokazujemy, jak płynna jest granica pomiędzy nimi, jak swobodnie można ją przekraczać, co jest tym bardziej znamienne, jeżeli pomyślimy o zmianach zachodzących we współczesnym świecie, a także o tych, które czekają nas w przyszłości. Adaptacja do groźby, jaką stanowi katastrofa klimatyczna, jest dzisiaj prawdziwą próbą ognia dla miast.
Przyszło nam żyć w postmodernizmie, gdzie wszystko się roztapia, klasyczne kanony się rozmywają, a przeszłość i dziedzictwo już dłużej nie kojarzą się jedynie pozytywnie. W takim świecie małe miasto musi stawić czoła zupełnie nowym wyzwaniom. Przede wszystkim ma za zadanie poznać i zdefiniować siebie, być w stanie wyznaczać swoją tożsamość oraz krytycznie ją oceniać. Powinno także zadbać o konkurencyjność oraz atrakcyjność, które może uzyskać jedynie wtedy, gdy będzie działało jak zdrowy, sprawny organizm – w harmonii wszelkich komponentów, jakie się na to miasto składają.
Jakie to komponenty? Jakie tożsamości są ważne dla mieszkańców Cieszyna? Co istotnego zawiera w sobie miasto? To kolejne stojące przed nami pytania, a refleksje na ich temat zawarliśmy w naszym filmie.
_____________
Partnerami strategicznymi wydarzenia są Miasto Cieszyn oraz Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie
W trakcie wydarzenia będzie można nabyć książki naszych gościń oraz współczesne pozycje poświęcone sylwetce Filipowicza na stanowisku księgarskim „Kornel i przyjaciele” przy wsparciu Wydawnictwa Znak i Wydawnictwa Iskry

UWAGA! OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:
W związku z limitem osób, które mogą wejść na salę, prosimy zgłosić chęć uczestnictwa, pisząc na nasz fanpage, bądź mail jeszczeniemacieszyn@gmail.com. Jeżeli posiadają Państwo CERTYFIKAT COVIDOWY, prosimy, aby wziąć go ze sobą na wydarzenie.