JUSTYNA SOBOLEWSKA W WIŚLE

W ramach I Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha zapraszamy Państwa
na spotkanie autorskie z cyklu „Moja kochana, dumna prowincja”.
O twórczości i życiu Kornela Filipowicza opowie jego biografka – Justyna Sobolewska.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik.


Termin i miejsce:

niedziela, 30 maja 2021 roku o godzinie 13,
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia,
Plac B. Hoffa 3a, 43-460 Wisła
tel: +48 33 855 26 91
email: kontakt@granatowegory.plFestiwal Słowa Granatowe Góry to festiwal prowincjonalny. Chcielibyśmy na prowincję spojrzeć z taką czułością i dokładnością, jak patrzył na nią Kornel Filipowicz. O nim także będziemy rozmawiali w Wiśle, bo przecież sam Kornel, mocno związany z pobliskim Cieszynem, był dla Jerzego Pilcha niezmiernie ważny. Zdradzimy też, że będzie z nami księgarnia Kornel i Przyjaciele.

Kornel Filipowicz – wrócił do pisania poezji w latach osiemdziesiątych, ale sam nie chciał nazywać tych utworów wierszami, wolał traktować je jako prozę wierszowaną. Niewola ożyła w ostatnim czasie, krążyła po Internecie. Mikropowieść Pamiętnik antybohatera z 1961 roku dzisiaj zyskuje nowe znaczenia. W Egzekucji w zoo zwracają uwagę niezwykłe portrety zwierząt, nawet życie muchy u Filipowicza warte jest namysłu, jak w Ostatnim słowie oskarżonego. A opowiadanie Nike to sen o wolności i nadziei. Te utwory wchodzą w sam środek dzisiejszych sporów i lęków. Czyta się je tak, jakby były pisane dla nas, bo jak się okazuje, Filipowicz dobrze nas znał.

„Przecież Filipowicz nie miał biografii” – usłyszałam kiedyś. – „Pisał, łowił ryby i był outsiderem. Co w tym ciekawego?”. Kiedy przyjrzymy się jego życiu, okaże się jednak, że podobnie jak w jego opowiadaniach pozornie nieefektowna szarość mieni się kolorami. Jako pisarz był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner „naszej noblistki” Wisławy Szymborskiej. A tymczasem to był autor pierwszorzędny i – jak mawiał Jerzy Pilch – rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji. Poprzez życie Filipowicza można zobaczyć całą epokę.

– Justyna Sobolewska