KAROL MODZELEWSKI W KORDEGARDZIE

Szanowni Państwo, 

na spotkanie z  Karolem Modzelewskim, autorem książki Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźcalaureatem Nagrody Historycznej im.  Kazimierza Moczarskiego 2014, zaprasza Narodowe Centrum Kultury.
Początek: czwartek 28 maja, godz. 17.30, Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.
W spotkaniu udział wezmą Adam Leszczyński i  Elżbieta Moczarska. Wstęp wolny.

To czwarte z cyklu spotkań „Ciekawe historie” z finalistami Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.  

*

Karol Modzelewski – historyk, mediewista, profesor nauk humanistycznych, działacz opozycji w  okresie PRL, były członek PZPR, wydalony z szeregów partii w 1964 r., autor wraz z Jackiem Kuroniem „Listu otwartego do Partii”, usunięty z pracy i ze studiów doktoranckich w 1965 r. oraz skazany na trzy i pół roku więzienia, ponownie pozbawiony wolności na kolejne 3,5 roku.za udział w wydarzeniach marcowych 1968 r. Od 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”, autor nazwy związku. Internowany w stanie wojennym, aresztowany ponownie w 1982 r. z zarzutem próby obalenia ustroju PRL, wyszedł na wolność w 1984 r. na mocy amnestii. W 1989 r. powrócił do pracy naukowej. Senator RP  I kadencji, kawaler Orderu Orła Białego.

W 2014 za autobiograficzną książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca otrzymał Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego. W tym samym roku przyznano mu Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera.

Adam Leszczyński – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, publicysta „Gazety Wyborczej”, członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL, zbiorów reportaży – o epidemii AIDS Naznaczeni”„Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS” oraz „Zbawcy mórz”. Książka „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980” została nominowana do Nagrody Moczarskiego (finałowa dziesiątka), Nagrody im. Jana Długosza (finałowa dziesiątka) oraz nagrody Economicus „Dziennika Gazety Prawnej”.

Elżbieta Moczarska – prezes Fundacji imienia Kazimierza i Zofii Moczarskich, od 2009 roku wraz z Narodowym Centrum Kultury i „Gazetą Wyborczą” organizuje Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego – honorowy członek kapituły Nagrody. Jest konsultantem public relations i rozwoju – pracowała m.in. w międzynarodowych korporacjach i  instytucjach finansowych, w tym Credit Suisse First Boston, Kleinwort Benson, White & Case, organizacjach pozarządowych oraz sektorze publicznym.