KATARZYNA J. KOWALSKA W SKIERNIEWICACH

Dzisiejszy wykład El Greco z Kosowa został odwołany!

Szanowni Państwo, niestety nie będziemy mogli spotkać się dziś z Panią Izabellą Galicką na wykładzie El Greco z Kosowa. Życzymy Jej szybkiego powrotu do zdrowia. Mamy nadzieję, że Państwo także dołączą się do tych życzeń. O nowej dacie spotkania poinformujemy Państwa w terminie późniejszym – po uzgodnieniach z Panią Galicką. Prawdopodobnie będzie to wrzesień lub październik. Kierujemy do wszystkich zainteresowanych słowa przeprosin w związku z zaistniałą sytuacją.

55 lat temu, w 1964 r., Izabella Galicka wraz z Hanną Sygietyńską z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk dostrzegły na plebanii w niewielkim Kosowie Lackim (woj. mazowieckie) obraz, który mocno je zaintrygował. Uznały, że może to być dzieło samego El Greca. W 1967 r. zdecydowały się na opublikowanie artykułu na temat swojego odkrycia w prasie naukowej. Tyle że i tak nikt nie wierzył, że obraz El Greca może sobie wisieć w jakimś małym miasteczku, jak gdyby nigdy nic… Dopiero 10 lat po odkryciu, w 1974 r., podczas konserwacji malowidła odkryto sygnaturę autora.

Dr Izabella Galicka – historyk sztuki, alpinistka. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej. Przez wiele lat była inwentaryzatorem w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) i redaktorem Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Jest autorką opracowań naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Od 1992 r. przez wiele lat wykładała historię sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk. Za odkrycie z Hanną Sygietyńską jedynego w Polsce obrazu El Greca, „Ekstaza św. Franciszka”, który znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, otrzymała Krzyż Oficerskie Odrodzenia Polski.

Katarzyna J. Kowalska – dziennikarka i reporterka. Zrealizowała setki materiałów i relacji z wydarzeń kulturalnych jako dziennikarka „Panoramy” w TVP. Jej reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W 2017 roku za liczne i wnikliwe relacje reporterskie otrzymała tytuł Dobroczyńcy, nadany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W wolnym czasie podróżuje – odwiedziła m.in. Wenezuelę, Kolumbię, Peru, Ekwador i Boliwię, a także Bangladesz i Demokratyczną Republikę Konga, w których nagrywała reportaże. Jest mamą dwóch żywiołowych chłopców, z którymi też podróżuje do różnych ciekawych miejsc, głównie na północy globu. Finalistka Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia” za książkę „Polski El Greco” w 2019 roku.