KRZYSZTOF DUBIŃSKI W SŁUPSKU

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na piętnaste spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.

Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 27 września 2018 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Gościem XV SCL będzie Krzysztof Dubiński. Na spotkaniu pt. Odnaleziony Witkacy i zaginiony Chopin autor przedstawi książkę pt. Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach.

Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska.

Gość przedstawi książkę Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach (Iskry, Warszawa 2015) oraz opowie o swojej najnowszej przygotowywanej publikacji dotyczącej Fryderyka Chopina.
Nad odtworzeniem wojskowej biografii Witkacego Dubiński pracował ponad cztery lata. Na nieznane, związane z artystą dokumenty trafił, szukając śladów swojego dziadka, który służył w carskiej armii. Autor, niczym detektyw, prześledził udział Stanisława Ignacego Witkiewicza w pierwszej wojnie światowej. Dotarł do archiwów, muzeów i prywatnych kolekcji. Przy okazji losów Witkacego nakreślił niezwykle barwne tło historyczne Rosji sprzed, w czasie i po rewolucji. Zweryfikował legendy i mity, które narosły wokół pobytu Witkacego w Rosji. Wojna Witkacego… to dla wielbicieli jego twórczości lektura obowiązkowa. Wojenna masakra i naoczne świadectwo upadku starego porządku, który pogrąża się w rewolucyjnym chaosie, na pewno stanowią fundament jego katastroficznej wizji świata.
Osobnym passusem literackiego dyskursu będą rozważania o – jak tajemniczo zakomunikował autor – „zaginionym Chopinie”.

Krzysztof Dubiński – dziennikarz i pisarz. Autor kilkunastu książek i opracowań o najnowszej historii Polski oraz kilkuset publikacji prasowych. Wydał m.in. Polski Okrągły Stół. Od dyktatury do demokracji (2011), Andrzej Woyciechowski: moje radio Zet (2013), Jaruzelski. Generał przegranej sprawy (2014).

Przed spotkaniem wystąpi Maria Gach (skrzypce), której akompaniować będzie Joanna Złotkowska (fortepian).

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Czytaj więcej