Zapraszamy Państwa na spotkanie z Krzysztofem Vargą zorganizowane w ramach Big Book Festivalu. Autor opowie o swojej najnowszej książce pt. Dziennik hipopotama. Spotkanie poprowadzi Roman Bielecki, a fragmenty Dziennika przeczyta Aleksandra Justa.
Termin i miejsce:
Niedziela, 30 sierpnia o godz. 16,
Big Book Festival – Centrum Łowicka,
ul. Łowicka 21, Warszawa
Wstęp wolny!
Więcej informacji: https://bigbookfestival.pl/program/krzysztof-varga/
Cały program wydarzeń: https://bigbookfestival.pl/2020-program/pelny-program/
O KSIĄŻCE:
„Obudziwszy się w stanie niezrozumiałej euforii, połączonej z bezdenną rozpaczą postanowiłem rozpocząć wreszcie te zapiski dziennikowe” – tak w kwietniu 2018 roku Krzysztof Varga rozpoczyna swój diariusz. Kilka zdań później, pięćdziesięcioletni pisarz dodaje: „Doszedłszy (…) do symbolicznego wieku uznałem, że czas stanąć w prawdzie i zderzyć się z rzeczywistością”. Varga zapisuje swoje myśli przez kolejne miesiące, by zakończyć narrację w marcu 2020 roku, kilka dni po ogłoszeniu w Polsce stanu epidemii.W swoim dzienniku pisarz jest przede wszystkim czujnym obserwatorem. Raz zatroskanym i pesymistycznie spoglądającym na otaczający świat filozofem, częściej ironicznym i sarkastycznym komentatorem rzeczywistości. „Dziennik hipopotama” to opowieść osobista – dowiemy się z niej, jakie książki czyta autor, jakie oglądał filmy i z kim się posprzeczał, ale przede wszystkim poznamy jego wciągające i bardzo analityczne przemyślenia. A już najbardziej jest „Dziennik…” wnikliwą obserwacją zmian zachodzących w kulturze, polityce, na rynku książki i w mediach. Varga pisze językiem, jaki znamy z jego powieści – z humorem i dystansem, świetnym formalnie i celnym w złośliwych nierzadko pointach. W odróżnieniu od wielu wydanych w ostatnich latach dzienników, Varga nie zajmuje się swoim wnętrzem. Nie pisze o najintymniejszych rozterkach, nie dowiemy się w co się ubrał na galę Fryderyków, z kim sypia i jakie wino lubi najbardziej. To, na czym się skupia to nasza wspólna rzeczywistość – jej absurdy, najważniejsze wydarzenia i uniwersalne pytania. Dzięki zapiskom Vargi to nasze dziwaczne i pełne znaków zapytania „teraz” staje się trochę bardziej zrozumiałe.
KRZYSZTOF VARGA:
Pisarz, felietonista. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych literatów w Polsce. Laureat wielu nagród i kolekcjoner nominacji do prestiżowych wyróżnień. Pisze dużo i różnie.Autor licznych powieści: Chłopaki nie płaczą, Śmiertelność, Tequila, Karolina, Nagrobek z lastryko,Aleja Niepodległości, Trociny, Masakra, Sonnenberg. Za Nagrobek z lastryko autor otrzymał nagrodę Książka Zimy 2006/2007. Pisze także eseje, jak Bildungsroman czy 45 pomysłów na powieśćza który otrzymał nagrodę Fundacji Kultury. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opublikował słownik literatury najnowszej Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku, współtworzył antologię wierszy najnowszych Macie swoich poetów. Pisze książki o historii i kulturze Węgier: Gulasz z turula, Czardasz z mangalicą, Langosz w jurcie. W 2016 roku ukazała się także Setka czyli zbiór 100 najlepszych felietonów autora, publikowanych wcześniej w „Dużym Formacie” – magazynie „Gazety Wyborczej”. Niedawno wydał biografię Edmund Niziurskiego „Księga dla starych urwisów”. Książki Vargi ukazują się w wielu językach. Pisarz mieszka na Mokotowie.