LITERACKI FESTIWAL FILMOWY FILMATURA.HŁASKO 2024

Literacki Festiwal Filmowy FILMATURA.HŁASKO 2024 odbędzie się w dniach 11-15 września w warszawskim kinie ATLANTIC. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa What’s Your Story?

W tym roku mija 90 lat od urodzin i 55 lat od tragicznej śmierci Marka Hłaski. Sejm RP, dzięki inicjatywie organizatora Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA.HŁASKO 2024 – Fundacji Filmowej What’s Your Story?, a także Stowarzyszenia im. Marka Hłaski postanowił upamiętnić te rocznice ustanawiając rok 2024 Rokiem Marka Hłaski.

Festiwal, w zamyśle jego twórców, ma być miejscem dialogu pomiędzy światem filmu i literatury. Za tą ideą stoi przekonanie, że te dwie dziedziny sztuki zyskują na wzajemnym przenikaniu się. Literatura dzięki filmowi niejednokrotnie zyskuje swoje obrazowe spełnienie, film natomiast może otrzymać od literatury coś równie ważnego – pogłębienie chroniące przed banałem. W polskiej i zagranicznej kinematografii można znaleźć liczne pozytywne przykłady tej kooperacji. Chcemy o tym mówić zwłaszcza dziś, kiedy w sztuce filmowej dominują inne tendencje.

Pierwsza edycja Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA poświęcona będzie jednemu z najważniejszych polskich pisarzy powojennych. Marek Hłasko to nie tylko wyjątkowa postać, wokół której powstało wiele legend, które z resztą będziemy się starali do pewnego stopnia odczarować. To także pisarz wybitny, który inspirował wielu jemu współczesnych, a także późniejszych twórców. Już w bardzo młodym wieku miał też ogromny wpływ na polskie kino. Należy zaliczyć go do współtwórców nurtu „szkoły polskiej”, który w drugiej połowie lat 50. królował w polskim filmie. Jedną z głównych cech tego nurtu było silne zakorzenienie realizowanych scenariuszy w dobrej, rodzimej literaturze, a Hłasko był z pewnością̨ jednym z najwybitniejszych przedstawicieli aktywnego wtedy pokolenia literatów.

Oparte na prozie Hłaski obrazy takie jak „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa, czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego, należą do najwybitniejszych dzieł polskiego filmu tamtego okresu. Wpływ Hłaski na polską, ale też na międzynarodową kinematografię, jest jednak szerszy i z całą pewnością̨ wart przybliżenia polskiej publiczności. Jednocześnie Hłasko sam w pracy literackiej inspirował się dorobkiem kinematografii, zwłaszcza zachodniej, z którą – jak twierdził w „Pięknych dwudziestoletnich” – jego literackiej quasi-biografii – miał zapoznać się m.in. w trakcie tolerowanych przez komunistyczne władze seansów w ambasadzie amerykańskiej w Warszawie.

Marek Hłasko – postać wielowymiarowa – potrafił pisać w sposób intrygujący, głęboki i uniwersalny, choć często zakładał, za równo w życiu jak i w twórczości, różne ochronne maski. O tym wszystkim chcemy opowiedzieć prezentując po raz pierwszy tak bogaty przegląd filmów fabularnych, teatrów telewizji czy etiud studenckich inspirowanych twórczością pisarza. Pokażemy je razem z filmami dokumentalnymi poświęconymi Hłasce i ludziom z jego otoczenia. W podróż przez świat Hłaski zabiorą nas filmowcy, filmoznawcy, literaturoznawcy, pisarze i pasjonaci jego twórczości, którzy wypełnią bogaty program paneli dyskusyjnych towarzyszących projekcjom.

Marek Hłasko w dalszym ciągu jest twórcą ważnym i czytanym, o czym świadczą liczne wznowienia wydań jego książek czy premiery kolejnych audiobooków. I tak naprawdę, mimo narosłych wokół postaci często krzywdzących stereotypów, jest prawdopodobnie jednym z tych pisarzy, których twórczość najmniej się zastarzała.

W ramach wydarzeń specjalnych planujemy m.in. wycieczkę po Warszawie śladami Marka Hłaski. Pod koniec sierpnia odbędą się, współorganizowane z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, wydarzenia zapowiadające wrześniowy festiwal. 30 sierpnia o godzinie 19.00 zapraszamy na czytanie performatywne nigdy nie zrealizowanego scenariusza filmowego pt. „Lengede” Marka Hłaski i Henryka Rozpędowskiego (w czytaniu wezmą udział m.in. Jędrzej Hycnar, Piotr Polak, Diana Zamojska, Sebastian Ryś czy Michał Balicki), a 31 sierpnia, w sobotę, również na godzinę 19.00, na koncert jazzowy zespołu Antoniego Wojnara. Oba wydarzenia będą miały miejsce w Willi Broniewskiego, czyli oddziale Muzeum Literatury przy ul. Dąbrowskiego 51. Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wydarzeń będą dostępne w naszych mediach społecznościowych i na stronie internetowej Fundacji.

Więcej informacji: TUTAJ

Współorganizatorami festiwalu są: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Fundacja Pamięci Marka Hłaski. Współfinansującymi festiwal są: Miasto Stołeczne Warszawa, Wydawnictwo ISKRY i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Partnerami festiwalu są: Kino Atlantic, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz portal 35mm.online, Studio Filmowe INDEKS, Instytut Francuski w Polsce – oddział w Warszawie, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie im. Marka Hłaski, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Wydawnictwo Estymator, MMS-Reklama oraz Wydział Polonistyki UJ.

Patronami medialnymi festiwalu są: Business Centre Club, Magazyn Filmowy – SFP, portal sfp.org.pl, Filmweb oraz Radio Kampus.