MACIEJ KLOCIŃSKI W TARCZYNIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie zaprasza na muzyczne spotkanie z Maciejem Klocińskim, autorem pierwszej na polskim rynku wydawniczym książki o historii i działalności artystycznej „Orkiestry ulicznej z Chmielnej”.
Wydarzenie jest organizowane w ramach „Nocy bibliotek”.

Termin i miejsce:
piątek, 11 października o godz. 19
GBP w Tarczynie
ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn

Zaproszenia do odebrania w bibliotece.

O AUTORZE:
Maciej Klociński – urodzony w Żyrardowie. Jest polskim piosenkarzem, aktorem estradowym, wykonawcą rosyjskich i cygańskich romansów, muzykiem-multiinstrumentalistą i akompaniatorem, konferansjerem, popularyzatorem kultury muzycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego, dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym, specjalistą do spraw animacji kultury, nauczycielem interpretacji piosenki, reżyserem spektakli teatralnych i widowisk estradowych, terapeutą muzycznym seniorów, publicystą internetowym, jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, ambasadorem Fundacji Kulturowego Dziedzictwa im. Ałły Bajanowej w Polsce, a także prowadzącym Kolekcję Sercem Zbieraną płyt gramofonowych im. Jana Zagozdy. 

O KSIĄŻCE:
Orkiestra uliczna z Chmielnej” to pierwsza na polskim rynku książka prezentująca zarys dziejów Orkiestry z Chmielnej. Historia zespołu, działalności muzyków, funkcjonowania audiosfery od dwudziestolecia międzywojennego po współczesność została ujęta w szczególnym kontekście przeobrażającej się Warszawy. Maciej Klociński, przedstawiając Orkiestrę od jej kabaretowych początków, dalej w repertuarze wojennym i okupacyjnym, a potem estradowym, który pozwolił muzykom na odważne kreowanie swoistej mody na retro, pokazuje także złożony charakter stolicy – przedwojennej, wówczas barwnej i nowoczesnej, później złamanej przez wojnę, walczącej z okupantem, powstającej z gruzów, zmieniającej się wraz z pojawieniem się technologii i popkultury. Orkiestra uliczna z Chmielnej przez dziesięciolecia zajmowała swoje miejsce w burzliwym życiu Warszawy, a skomplikowane dzieje funkcjonowania i odbioru tej grupy odzwierciedlają wiele cech dwudziestowiecznej Warszawy.

Opowiedzianą historię Orkiestry Autor publikacji uzupełnia unikatowymi fotografiami, tekstami niektórych szlagierów, dyskografią i aneksami.