MACIEJ KLOCIŃSKI W WARSZAWIE – KONCERT

Wydawnictwo Iskry oraz Klub Księgarza
zapraszają na promocję książki

Orkiestra uliczna z Chmielnej
oraz koncert piosenek warszawskich.

Termin i miejsce:
wtorek, 11 czerwca o godzinie 19
Klub Księgarza
Rynek Starego Miasta 22/24
w Warszawie
Wstęp wolny!

Udział wezmą:
Maciej Klociński, Elżbieta Marciniak, Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska, Ewa Gaber, Andrzej Frajndt, Tadeusz Woźniakowski, Kataryniarz Jan, Henryk Duda, Wojciech Buda oraz rodziny muzyków orkiestry.

Maciej Klociński – urodzony w Żyrardowie. Jest polskim piosenkarzem, aktorem estradowym, wykonawcą rosyjskich i cygańskich romansów, muzykiem-multiinstrumentalistą i akompaniatorem, konferansjerem, popularyzatorem kultury muzycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego, dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym, specjalistą do spraw animacji kultury, nauczycielem interpretacji piosenki, reżyserem spektakli teatralnych i widowisk estradowych, terapeutą muzycznym seniorów, publicystą internetowym, jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, ambasadorem Fundacji Kulturowego Dziedzictwa im. Ałły Bajanowej w Polsce, a także prowadzącym Kolekcję Sercem Zbieraną płyt gramofonowych im. Jana Zagozdy. 


Orkiestra uliczna z Chmielnej” to pierwsza na polskim rynku książka prezentująca zarys dziejów Orkiestry z Chmielnej. Historia zespołu, działalności muzyków, funkcjonowania audiosfery od dwudziestolecia międzywojennego po współczesność została ujęta w szczególnym kontekście przeobrażającej się Warszawy. Maciej Klociński, przedstawiając Orkiestrę od jej kabaretowych początków, dalej w repertuarze wojennym i okupacyjnym, a potem estradowym, który pozwolił muzykom na odważne kreowanie swoistej mody na retro, pokazuje także złożony charakter stolicy – przedwojennej, wówczas barwnej i nowoczesnej, później złamanej przez wojnę, walczącej z okupantem, powstającej z gruzów, zmieniającej się wraz z pojawieniem się technologii i popkultury. Orkiestra uliczna z Chmielnej przez dziesięciolecia zajmowała swoje miejsce w burzliwym życiu Warszawy, a skomplikowane dzieje funkcjonowania i odbioru tej grupy odzwierciedlają wiele cech dwudziestowiecznej Warszawy.

Opowiedzianą historię Orkiestry Autor publikacji uzupełnia unikatowymi fotografiami, tekstami niektórych szlagierów, dyskografią i aneksami.