MACIEJ RADZIWIŁŁ I ALEKSANDER KACZOROWSKI W ANTONINIE

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu serdecznie zaprasza na uroczyste obchody 250. rocznicy urodzin Antoniego Radziwiłła, wybitnego mecenasa i twórcy Pałacu Myśliwskiego Radziwiłłów w Antoninie. W programie m.in. promocja książki „Radziwiłł. Aleksander Kaczorowski rozmawia z Maciejem Radziwiłłem”. Rozmowę prowadzić będzie Aneta Duda.

Termin i miejsce:

piątek, 13 czerwca o godz. 17
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów
Antonin, ul. Pałacowa 1
63-421 Przygodzice
kom. 602 267 796
Wstęp biletowany 40zł: Kup bilet
Więcej o spotkaniu: >TUTAJ<

O AUTORACH:
Maciej Radziwiłł (ur. 1961) – socjolog, finansista, przedsiębiorca, filantrop. W latach PRL drukarz niezależnych wydawnictw, wykładowca Instytutu Socjologii UW, od 1990 jeden z pierwszych analityków giełdowych w Polsce, przedsiębiorca, menedżer  i inwestor aktywny w obszarze infrastruktury kolejowej, odnawialnych źródeł energii, produkcji żywności, usług, nowych technologii. Założyciel Fundacji Trzy Trąby prowadzącej działalność na polu kultury i pomocy humanitarnej.

Aleksander Kaczorowski (ur. 1969) – dziennikarz i tłumacz, autor biografii Izaaka Babla, Oty Pavla, Bohumila Hrabala, Václava Havla i wywiadu-rzeki z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim. W 2015 roku za książkę Havel. Zemsta bezsilnych otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy i był nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W 2016 roku został laureatem Nagrody im. Václava Buriana (2016) przyznawanej za wkład w rozwój dialogu środkowoeuropejskiego. Jego książka Ota Pavel. Pod powierzchnią zdobyła Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” dla najlepszej polskiej biografii 2018 roku i znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike”. W 2024 roku Prezydent, wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskimotrzymał nominację do bestsellerów EMPIKu, a Babel. Człowiek bez losu nominację do „Nike” i „Juliusza”.

O KSIĄŻCE:
Maciej Radziwiłł w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim przybliża historię dwudziestu pokoleń swoich przodków i objaśnia istotę resentymentów obecnych w społecznym postrzeganiu arystokracji już od XIX stulecia, stosunku do niej władzy ludowej i twórców tak zwanej ludowej historii Polski. Szczerze opowiada o swoim dorastaniu, wyjazdach do pracy za granicę, działalności w podziemiu. Relacjonuje także okoliczności sprzedaży kolekcji Fundacji Czartoryskich Skarbowi Państwa. Wspomina sceny z życia rodzinnego, a także wyznaje, dlaczego nie tytułuje się księciem.