MAREK WĘCOWSKI W RADOMIU

Jak dużo zawdzięczamy starożytnej Grecji? Na ile antyk przenika naszą kulturę? Czego możemy się jeszcze od niego nauczyć? Na te pytania odpowie prof. Marek Węcowski, wybitny znawca starożytnej Grecji. Spotkanie wokół książki „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy”. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach. 

Termin i miejsce:
wtorek, 17 września o godzinie 18
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
ul. Parkowa 1, 26-600 Radom
Wstęp wolny

Więcej informacji: TUTAJ

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Spotkania z nauką – Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 Gminy Miasta Radomia.

O AUTORZE:
Prof. Marek Węcowski, to polski historyk specjalizujący się w historii starożytnej, związany z Uniwersytetem Warszawskim. Jest absolwentem historii na UW oraz École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, gdzie uzyskał doktorat w 2000 roku. Jego badania koncentrują się na kulturze i społeczeństwie starożytnej Grecji, a jego dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje, w tym książkę „The Rise of the Greek Aristocratic Banquet”, nominowaną do nagrody im. Stevena Runcimana.

Prof. Węcowski jest również laureatem stypendium Fulbrighta oraz współpracownikiem takich instytucji jak Columbia University i Harvard University. Jego najnowsza książka „Tu jest Grecja. Antyk na nasze czasy” została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2024​. 


O KSIĄŻCE:
Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy”. Wielka groźna historia wróciła. Katastrofa ekologiczna, światowy krach gospodarczy, pandemia, cierpienie mas uchodźców, okrutna wojna w Europie, kryzys liberalnej demokracji. Ta książka powstała z przekonania, że razem ze starożytnymi Grekami możemy lepiej zrozumieć nasz świat. To z ich cywilizacji wyrosła nasza. Przyjrzyjmy się z bliska ich kulturze, religii, teatrowi, rozrywkom, a także wojnom, polityce, demokracji. Od Homera do Aleksandra Wielkiego. Poznajmy sposoby radzenia sobie Greków z kryzysami i… uczmy się na ich błędach.