MARIUSZ URBANEK W NOWYM TOMYŚLU

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu zaprasza na spotkanie z Mariuszem Urbankiem wokół książki „Zły Tyrmand”. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Bibliolook, czyli co świszczy między kulturami”. Projekt wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty, który działał i tworzył na emigracji.

Termin i miejsce:
Czwartek, 1 października o godzinie 18,
MiPBP w Nowym Tomyślu,
ul. Witosa 8

Zły Tyrmand Mariusza Urbanka to swoisty rewers słynnego Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda, legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem.

O Tyrmandzie opowiadali autorowi ludzie, którzy wcześniej sami zostali sportretowani na łamach Dziennika i innych książek Leopolda Tyrmanda, wśród nich wielu takich, których nie ma już wśród nas: Agnieszka Osiecka, Irena Szymańska, Stefan Kisielewski, Zygmunt Kałużyński, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński i Jan Józef Szczepański. W książce opisują swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najgłośniejszej powieści łotrzykowskiej PRL – Zły, oraz Bogna, legendarna polska Lolita z Dziennika 1954.

Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor m.in. biografii Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (Szwoleżer na Pegazie), Stefana Kisielewskiego (Kisiel) i sagi rodziny Kisielewskich (Kisielewscy), Jerzego Waldorffa (Waldorff. Ostatni baron Peerelu) Władysława Broniewskiego (Broniewski.Miłość, wódka, polityka), Jana Brzechwy (BrzechwaNie dla dzieci), Juliana Tuwima (TuwimWylękniony bluźnierca), Kornela Makuszyńskiego (Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce)opowieści o uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną – Genialni, a ostatnio tomu Profesor Weigl i karmiciele wszy. Jest także autorem felietonów publikowanych w miesięczniku „Odra”, zebranych w książce Przecieki niekontrolowane, zbioru opowiadań Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji, kliku tomów bajek – m.in. Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i Baśnie dolnośląskie, spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz musicalu Brzydki Kaczorek. Jest redaktorem miesięcznika „Odra”, kieruje Gabinetami Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 61-44-21-278.
Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa.