MONIKA ŚLIWIŃSKA W JAROSŁAWIU

20 sierpnia 2019 r. o godz. 16.00 w księgarni Jarosławski Kuferek Artystyczny odbędzie się spotkanie z Moniką Śliwińską, autorką książki Wyspiański. Dopóki starczy życia.

Wydarzenie jest częścią trwających w dniach 19-21 sierpnia 2019 r. I Jarosławskich Dni Sztuki. W programie interdyscyplinarnego festiwalu znajdują się: plenerowe spotkania artystyczne, wykłady, pokazy, prezentacje multimedialne, wystawy, happening, koncert, maraton filmowy oraz warsztaty – nieodpłatne i odpłatne.

Termin i miejsce:

20 sierpnia 2019 r., godz. 16:00,

Księgarnia Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki,

37-500 Jarosław, Rynek 6

Wyspiański. Dopóki starczy życia. 

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią.„Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co dzień” – pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: „największy z żyjących polskich poetów”. Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie.Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.