MONIKA ŚLIWIŃSKA W KRAKOWIE

W najbliższy wtorek, czyli 15 stycznia o godzinie 16, Biblioteka.Kraków Filia 2 zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Śliwińską, autorką książki Wyspiański. Dopóki starczy życia

Biblioteka Kraków Filia 2
ul. Krakowska 29
31-062 Kraków
tel. 12 422 92 43
e-mail: filia_2@biblioteka.krakow.pl

Wstęp wolny.

Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią.

„Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co dzień” – pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: „największy z żyjących polskich poetów”. Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie.

Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.

Monika Śliwińska (ur. 1978) – dziennikarka i redaktorka, od 2009 roku związana z nowymi mediami. Pracuje w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Redaguje stronę o życiu i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Autorka książki Muzy Młodej Polski (2014), uhonorowanej Nagrodą Klio przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

15 stycznia w ramach realizowanego od kilku lat przez Miasto Kraków projektu „Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego” świętować będziemy 150. rocznicę urodzin wielkiego wizjonera, który całe swoje życie i twórczość poświęcił rodzinnemu miastu. Najwybitniejszy i najbardziej wszechstron­ny artysta epoki Młodej Polski urodził się w 1869 roku. Z tej okazji w Krakowie odbędą się wydarzenia nawiązujące do fenomenu Stanisława Wyspiańskiego i jego twórczości.

Więcej wydarzeń:
http://krakow.pl/aktualnosci/226553,26,komunikat,krakow_swietuje_150__rocznice_urodzin_stanislawa_wyspianskiego.html