PARKOWANIE Z KSIĄŻKĄ W WILANOWIE

Król Jan III słynął z zamiłowania do książek. Jego wilanowska biblioteka do dziś zachwyca wystrojem i oryginalnym katalogiem niegdyś przechowywanych w niej woluminów. Podobno nawet w czasie wypraw wojennych każdą wolną chwilę król poświęcał ulubionym lekturom. Monarcha władał kilkoma językami obcymi i czytał bardzo zróżnicowane książki: traktaty naukowe, filozoficzne, teologiczne, opowieści mitologiczne, jak również romanse, w tym „Astre”, którą napisał Honoré d’Urfé, oraz „Wielkiego Cyrusa, czyli Atramenesa” autorstwa Madeleine de Scudéry. Literacki gust Jana Sobieskiego był bardzo zróżnicowany, dlatego też w Wilanowie można sięgnąć po pozycje z rozmaitych nurtów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie wśród nich coś interesującego.

Zachęcamy do spędzania miłych chwil od 22 lipca do 22 września z lekturą w otoczeniu fauny i flory ogrodów wilanowskich. Regał z książkami do wypożyczania znajduje się przy Pompowni. Mapka zamieszczona w ulotce (do pobrania przy wejściu do ogrodów) wskazuje najwygodniejsze dla amatorów czytania miejsca w plenerze: ławki oraz strefy przeznaczone do leżenia na kocach. Istnieje także możliwość bezpłatnego wypożyczania koców (przy Pompowni – przy stanowisku z łódkami). 

Inicjatywa Parkowanie z książką powstała w 2005 roku. Celem akcji jest promowanie wśród gości odwiedzających pałac w Wilanowie kultury czytelnictwa. Jesienią, po zakończeniu akcji, książki zostaną przekazane Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów.

Zapraszamy stałych czytelników do kolejnych wizyt w wilanowskich ogrodach w celu dalszego rozwijania pasji oraz wymiany swoich książek.