Wydawnictwo Iskry oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie z Robertem Kostrą byłym dyrektorem i pomysłodawcą Muzeum Historii Polski i dziennikarzem Piotrem Zarembą wokół Ich najnowszej książki „Państwowiec w muzeum”. Rozmowę poprowadzi Michał Płociński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
Termin i miejsce:
wtorek, 10 czerwca o godz. 18
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa
Wstęp wolny!

O AUTORACH:
Robert Kostro – historyk, muzealnik, publicysta. Był współtwórcą i dyrektorem Muzeum Historii Polski w Warszawie, zastępcą dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, Szefem Gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektorem Departamentu Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 80. uczestniczył w opozycyjnym Ruchu Młodej Polski. Publikował m.in. w „Rzeczpospolita”, „Nowych Książkach”, „Więzi”, „Kwartalniku Konserwatywnym”, „Polityce Polskiej”. Współautor i współredaktor (z Tomaszem Mertą) książki Pamięć i odpowiedzialność (2004).
Piotr Zaremba – absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1987–1991 uczył w liceum. Jest dziennikarzem od 1991 roku, zaczynał w „Życiu Warszawy”. Był potem w redakcjach m.in. „Życia”, „Nowego Państwa”, „Newsweeka”, „Dziennika”, „Rzeczpospolitej”, „Sieci”. Obecnie jest komentatorem pisującym o polityce i kulturze, m.in. do „Dziennika Gazety Prawnej”, „Plusa Minusa”, „Interii”. Autor lub współautor 14 książek, w tym wywiadów-rzek, politycznych reportaży, a nawet pięciu tomów historii politycznej USA. Napisał cztery powieści: Plamę na suficie (2004), Romans licealny (2008), Zgliszcza (2017), Horror licealny (2022). Jest autorem pięciu słuchowisk radiowych i teatru telewizji (sztuka Praski Reytan z 2023 roku).
O KSIĄŻCE:
„Państwowiec w muzeum. Robert Kostro w rozmowie z Piotrem Zarembą” – „Muzeum Historii Polski będzie odgrywało bardzo istotną rolę w kształtowaniu wiedzy i wyobrażeń o historii Polski zarówno wśród Polaków, jak i cudzoziemców odwiedzających nasz kraj. A jak wiadomo, historia jest bliską krewną polityki. Polityka zakorzeniona jest w historii. Bez wsparcia świata polityki nie da się też opowiedzieć historii zbiorowej. Ala jaka jest ta historia? Chcieliśmy opowiedzieć historię wspólną Polaków. (…)Nic dziwnego, że tworzenie Muzeum to była długa i kręta droga. Wymagało wysiłku historyków, muzealników, zespołu projektantów, a także zrozumienia i poparcia polityków. Opowiedzenie o tym procesie jest obowiązkiem i potrzebą. Zależało mi nie tylko na przedstawieniu działalności muzealniczej, ale również daniu świadectwa czasom, w których żyjemy” – ze Wstępu.