Curwood James Oliver

Pisarz amerykański JAMES OLIVER CURWOOD (1878–1927) urodził się w stanie Michigan, w małym miasteczku Owosso. Ojciec jego spokrewniony był z angielskim pisarzem marynistą S. Maryatem, matka – księżniczką z plemienia Mohawk. Dzieciństwo spędził Curwood na fermie w stanie Ohio, a mając lat kilkanaście wyruszył w długą wędrówkę po sąsiednich polował na dzikie zwierzęta, próbował handlu skórami, a przede wszystkim poznał i pokochał wspaniałą przyrodę, która później stała się tłem jego powieści.
W latach 1898–1900 Curwood studiował na uniwersytecie stanu Michigan, a następnie pracował w Detroit jako reporter. W roku 1908 wydał swoją pierwszą książ­kę pt. The Courage of Captain Plum. Wkrótce twór­czość literacka stała się jego pasją. Materiał do swych powieści czerpał z obserwacji w czasie swych podróży po rozległych przestrzeniach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zapuszczał się na tereny oddalone o setki mil od cywilizacji, poznawał twarde życie traperów i poszu­kiwaczy złota, a także życie zwierząt Dalekiej Północy.
Najbardziej znane powieści Curwooda to Włóczęgi Północy i Szara Wilczyca – ze zwierzętami w roli głównych bohaterów oraz Łowcy wilkówŁowcy zło­taDolina Ludzi Milczących i Najdziksze serca – książka o dramatycznych przygodach mieszkańców północnych rejonów Kanady: traperów, policjantów i … za­kochanych.

<div class=”wp-block-button is-style-primary”><a class=”wp-block-button__link” href=”/autor/Curwood-James-Oliver/”>ZOBACZ KSIĄŻKI</a></div>