ANTONI KROH W ŁODZI

Biblioteka Wolność wraz z Fundacją „Na progu” oraz Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO zapraszają na spotkanie z Antonim Krohem poświęcone Jego najnowszej książce „Anioł śmierci z kilku stron”. Autor korzystając ze swej imponującej wiedzy etnograficznej i pasji bibliofilskiej opowie o śmierci bez patosu, a nawet żartobliwie.

Termin i miejsce:
środa, 11 października o godz. 18
Biblioteka Wolność
Plac Wolności 4
91-416 Łódź

O KSIĄŻCE:
Czy o przemijaniu i śmierci można mówić bez patosu, a nawet żartobliwie? Antoni Kroh, korzystając ze swej imponującej wiedzy etnograficznej i pasji bibliofilskiej, proponuje takie właśnie spojrzenie. Bogaty zbiór cytatów literackich i opisów związanych z ceremoniałem pogrzebowym oraz formami utrwalania pamięci o tych, którzy odeszli, znakomicie ilustruje istniejące od wieków sposoby akceptacji i zrozumienia tego zjawiska.

O AUTORZE:
Antoni Kroh – historyk kultury, literat, etnograf, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej. Pracował w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem i Muzeum w Nowym Sączu.
Organizator karpackich konkursów sztuki ludowej, komisarz wystaw Łemkowie, Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś, Spisz i innych. Wieloletni współpracownik pisma Instytutu Sztuki PAN „Polska Sztuka Ludowa”, wykładowca Collegium Civitas. Opublikował m.in.: studium etnograficzne Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich, książkę Sklep potrzeb kulturalnych na temat kultury Podhala, będącą zarazem wspomnieniem z dzieciństwa w Bukowinie Tatrzańskiej, zbiór esejów na temat relacji polsko-czeskich O Szwejku i o nas. Jest autorem nowego tłumaczenia Losów dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Jarosłava Haška. W Iskrach wydał książki: Starorzecza, Wesołego Alleluja Polsko Ludowa!, Za tamtą górą, Z polskiego na nasze, To jest zjawisko, i na to nie ma rady.