Zapraszamy na spotkanie z Antonim Krohem, legendarną postacią polskiej etnografii!
W niedzielę 27 lutego o godzinie 16 w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Rozmowę poprowadzi Robert Zydel, dyrektor PME.
Okazją do spotkania jest najnowsza książka Pana Antoniego „To jest zjawisko, i na to nie ma rady”, która zostanie wydana nakładem Iskier. Publikacja jak wiele poprzednich, jest pełna humoru, który przeplata się z nostalgią.
Termin i miejsce:
niedziela, 27 lutego, godz. 16
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
W związku z ograniczeniami pandemicznymi obowiązuje rezerwacja miejsc:
e-mail: rezerwacje@ethnomuseum.pl
tel.: (22) 696 53 80
kom.: 510 336 571
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu wybranych książek autora, a także będzie dostępny streaming online na Facebooku PME: https://www.facebook.com/panstwowemuzeum.etnograficzne/
O autorze:
Antoni Kroh – historyk kultury, literat, etnograf, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej. Pracował w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem i Muzeum w Nowym Sączu.
Organizator karpackich konkursów sztuki ludowej, komisarz wystaw Łemkowie, Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś, Spisz i innych. Wieloletni współpracownik pisma Instytutu Sztuki PAN „Polska Sztuka Ludowa”, wykładowca Collegium Civitas. Opublikował m.in.: studium etnograficzne Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich, książkę Sklep potrzeb kulturalnych na temat kultury Podhala, będącą zarazem wspomnieniem z dzieciństwa w Bukowinie Tatrzańskiej, zbiór esejów na temat relacji polsko-czeskich O Szwejku i o nas.
Jest autorem nowego tłumaczenia Losów dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Jarosłava Haška.
O książce:
„To jest zjawisko, i na to nie ma rady” – wspomnienia Antoniego Kroha dotyczące przede wszystkim przyjaźni z artystką Barbarą Magierową. Autor z sentymentem, ale i właściwym sobie humorem opowiada o wspólnej pracy nad tworzeniem wystaw i książek w niełatwych realiach Polski Ludowej, m.in. o zbieraniu materiałów do Prywatnego leksykonu współczesnej polszczyzny.