ARTUR NOWACZEWSKI W GDAŃSKU

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Arturem Nowaczewskim wokół książki Hostel Nomadów. Spotkanie odbędzie się 21 marca 2019 roku w pawilonie „Sztuka Wyboru” w Gdańsku, a poprowadzi je Janusz Mosakowski.


21 marca 2019 r., o godz. 19.00
Sztuka Wyboru
ul. J. Słowackiego 19, 80-257 Gdańsk
e-mail: magda@sztukawyboru.eu
tel: 885 885 200

Wstęp wolny!

Hostel Nomadów to impresjonistyczna wędrówka „po kręgosłupie Bułgarii” wypełniona wrażeniami, spotkanymi ludźmi, obrazami, smakami i zapachami kraju, który przez ponad pięć wieków trwał w granicach Imperium Osmańskiego, by ostatecznie uzyskać niepodległość dopiero w wieku XX. Ciepła i życzliwa. Zmienna i tajemnicza. Znajoma i nieznana. Intymnie bliska.
Taka się jawi Bułgaria wydeptana krokami trójmiejskiego poety, Artura Nowaczewskiego.
„Każdy z nas ma swoje mapy wewnętrzne, swoją topografię wyobraźni, stałe punkty, swój ruchomy, rozszerzający się i kurczący jak serce świat. Ten puls to jest właśnie życie. Życie jest zawsze gdzie indziej. A czemuż to «gdzie indziej» nie miałoby być właśnie w Bułgarii?”


Artur Nowaczewski, ur. 1978 r., pisarz i podróżnik, pracownik naukowy Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej, gdzie zajmuje się literaturą współczesną. Autor kilku dobrze przyjętych przez krytykę zbiorów wierszy i dwóch książek prozatorskich. Pierwsza z nich – Dwa lata w Phenianie – opowiada o pobycie małoletniego autora w Korei Północnej w latach 1989-1991. Druga – Hostel Nomadów – stanowi pokłosie pieszych wędrówek po Bułgarii, które odbył w latach 2000-2014 i znalazła się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus oraz była nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. To niejednorodna gatunkowo, przybliżająca kulturę i historię Bułgarii książka łącząca w sobie obfitujący w przygody dziennik podróży przez dzikie niejednokrotnie góry tego kraju z esejem.

Spotkanie poprowadzi Janusz Mosakowski, ur. 1972 r., literaturoznawca, tłumacz, adiunkt w Katedrze Historii Literatury Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik pracowni literaturoznawczej „Literackie Trójmiasto”. Zainteresowania badawcze: niemiecka i polska beletrystyka historyczna w wieku XIX i XX, niemiecko- i polskojęzyczna literatura lokalna o Gdańsku w wieku XIX i XX. Autor monografii Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej XIX wieku. Członek Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku oraz Instytutu Kaszubskiego, certyfikowany przewodnik trójmiejski. Taternik, zagorzały wędkarz, turysta górski, rowerowy, kajakowy i konny.