BENIAMIN CZAPLA NAGRODZONY

Szanowni Państwo, jest nam miło Was poinformować o przyznaniu Beniaminowi Czapli nagrody Książka Miesiąca za publikację o Antonim Patku przez redakcję miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. Uroczyste wręczenie dyplomów miało miejsce 21 lutego br., w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Bibliotece Narodowej w Warszawie.O NAGRODZIE:
Co miesiąc spośród wszystkich nowości wydawniczych, które ukazują się na polskim rynku książki, kolegium redakcyjne „Magazynu Literackiego Książki” wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie, artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca.

O AUTORZE:
Beniamin Czapla – ur. 27.11.1995 roku w Tarnowskich Górach. Ukończył historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W trakcie studiów angażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Obecnie pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Specjalizuje się w dziejach Wielkiej Emigracji i historii Śląska.

O KSIĄŻCE:
Antoni Patek. Zegarmistrz Królów. Śladami życia”. Biografia człowieka, który stał się legendą, choć dla wielu jego nazwisko jest dzisiaj jedynie elementem znaku towarowego międzynarodowego koncernu Patek Philippe. Antoniego Patka poznajemy jako uczestnika powstania listopadowego, działacza emigracyjnego w Szwajcarii i przedsiębiorcę zaangażowanego w rozwój spółki znanej na całym świecie. Jego portret wzbogacony jest o szerokie tło: autor książki kreśli szczegółowy obraz genewskiego środowiska emigracyjnego oraz wprowadza czytelnika w fascynujące dzieje produkcji zegarków, omawiając zarówno rewolucyjność rozwiązań technologicznych stosowanych w firmie Patka, jak i aspekt artystyczny konkretnych projektów.