„BYŁO MINĘŁO… STANISŁAW RÓŻEWICZ – REŻYSER”

Wraz z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszamy 19 listopada o godzinie 18.00 na wieczór pt. „Było minęło… Stanisław Różewicz – reżyser”.

Gościem spotkania będzie Paweł Różewicz – syn reżysera, a spotkanie poprowadzi Maria Dębicz. W programie zaplanowano projekcje filmowe.

Stanisław Różewicz (1924-2008), reżyser filmowy, młodszy brat poety Tadeusza Różewicza, urodził się w Radomsku.


Zadebiutował w 1946 roku jako asystent reżysera Jerzego Zarzyckiego. Wspominał: „W trzy dni po maturze, z walizeczką, którą dał mi Tadeusz, pojechałem do Łodzi. Pierwszy raz znalazłem się w atelier filmowym”. Rok później wraz z Wojciechem Hasem wyreżyserował krótkometrażowy film „Ulica Brzozowa”. Pierwszy fabularny film ”Trudna miłość” zrealizował w 1953 roku. Od 1955 był wykładowcą w Łódzkiej Szkole Filmowej. W 1967 roku założył zespół filmowy TOR, którym kierował do 1980 roku. Z zespołem związani byli najwybitniejsi reżyserzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Janusz Majewski, Marek Piwowski, Kazimierz Kutz, Filip Bajon, Wojciech Marczewski.
Stanisław Różewicz jest twórcą wielu filmów, w tym o tematyce wojennej, jak ”Wolne miasto”, ”Westerplatte”, ”Ryś”, ”Opadły liście z drzew”. Za film „Świadectwo urodzenia” otrzymał nagrody na festiwalach w Wenecji, Cannes, San Sebastian. Był laureatem festiwali w Mar del Plata, Wiedniu, Berlinie i Karlowych Warach.


W 2008 roku na festiwalu w Gdyni otrzymał Platynowe Lwy za dzieło życia.
Reżyserował spektakle teatralne, telewizyjne, przede wszystkim dramaty brata Tadeusza. Jest też twórcą filmów dokumentalnych, które w 2008 roku zaprezentował na festiwalu Nowe Horyzonty. Był to ostatni pobyt Stanisława Różewicza we Wrocławiu. Kilka miesięcy później 8 listopada zmarł w Warszawie. Po śmierci reżysera jego syn Paweł opublikował wspomnienia ojca w książce pt. Było, minęło… w kuchni i na salonach X Muzy.

Klub Muzyki i Literatury
Wrocław, pl. Gen. T. Kościuszki 10
www.klubmil.pl, tel. + 48 506 85 50 00

Wstęp wolny