IMIENINY JANA

Szanowni Państwo,

w sobotę 1 lipca 2017 roku w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego. Jak co roku na literackim pikniku Biblioteki Narodowej pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa – z książkami w imieninowych cenach.

Gościem specjalnym będzie w tym roku Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego nie zabraknie rozmów z wybitnymi tłumaczami – Magdaleną Heydel i Michałem Kłobukowskim oraz znawcami twórczości pisarza. Dalekie podróże nie są tylko domeną ludzi – profesor Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują granice i przenikają do innych języków. Z kolei twórcy literatury faktu podzielą się doświadczeniami związanymi z podróżami do Afryki.

Nie ma Imienin Jana bez Meczu poetyckiego – rywalizacja aktorów na interpretacje wierszy ponownie rozgrzeje scenę i aktywnie głosującą publiczność. Pieśń świętojańską o Sobótce wykona zespół Mikromusic, a część muzyczną dopełni – jak zawsze – dansing pod gołym niebem. Imieniny Jana to też wyjątkowa okazja, żeby przy kawiarnianych stolikach spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami, a w tym roku również z twórcami komiksów. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – w programie znalazły się m.in. spotkanie z autorkami książki Ala ma kota. A Ali?, prezentującej elementarze z całego świata, odbędą się warsztaty z konstruowania (i wodowania) żaglowców, spektakl na podstawie Baśni cygańskich Jerzego Ficowskiego oraz instalacja artystyczna przygotowywana przez Izę Rutkowską (z myślą nie tylko o dzieciach!).


SPOTKANIA Z AUTORAMI ISKIER:

11.00-12.00 WOJCIECH CHMIELEWSKI BELWEDER GRYZIE W RĘKĘ
12.00-13.00 LECHOSŁAW HERZ PODRÓŻE PO MAZOWSZUKLANGOR I FANFARY
13.00-14.00 BOGUMIŁ PASZKIEWICZ CWANA PANIENKA Z JURATY. 69 LIMERYKÓW FREEWOLNYCH
14.00-15.00 ANNA PIWKOWSKA WYKLĘTA. POEZJA I MIŁOŚĆ MARINY CWIETAJEWEJ
15.00-16.00 JERZY BRALCZYK MÓJ JĘZYK PRYWATNY
16.00-17.00 KAROL MODZELEWSKI, ANDRZEJ WERBLAN, ROBERT WALENCIAK MODZELEWSKI – WERBLAN. POLSKA LUDOWA
17.00-18.00 JUSTYNA SOBOLEWSKA KSIĄŻKA O CZYTANIU