JAN POLEWKA NAGRODZONY

Szanowni Państwo,
książka Jana Polewki „Dom pod wiecznym piórem” została Krakowską Książką Miesiąca Maja. Wręczenie nagrody odbyło się 26 maja 2022 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece Kraków.

O KSIĄŻCE:
„Dom pod wiecznym piórem” Jana Polewki to prawdziwa skarbnica wiedzy: opowiada o mieszkańcach budynku przy ulicy Krupniczej, który w 1945 roku stał się azylem dla pisarzy, poetów i dramaturgów, a później przez ponad 50 lat jako Dom Literatów gromadził pod swoim dachem niezwykłe literackie środowisko. Dużą część książki stanowi alfabet-leksykon, w którym autor skrupulatnie zestawia najważniejsze informacje o lokatorach mieszkań i pokoi: dane biograficzne, tytuły publikowanych książek oraz miejsca ich wydania. Barwne uzupełnienie stanowią fragmenty wspomnień czy artykułów o opisywanych postaciach, świetnie dobrane, zawsze ciekawe, nieraz pełne humoru i emocji. Kolejne rozdziały, tytułowane na kolejne litery alfabetu, przedstawiają różne aspekty życia, jakie toczyło się w domu na Krupniczej.

Książka jest źródłem wiedzy faktograficznej i bibliograficznej, ale jest także zaproszeniem do pięknej, nostalgicznej podróży do miejsca o niepowtarzalnej atmosferze, miejsca które pamięta Różewicza, Mrożka, Szymborską i innych wybitnych twórców, a samo też jest jeszcze pamiętane – przez młodsze pokolenia mieszkańców, czasem jako świat dziecięcych zabaw. Jest zapisem fragmentu historii polskiej literatury i – polskiej historii po prostu, próbą uchwycenia, zatrzymania na kartkach papieru świata, który właśnie znika.

Książka napisana przy wsparciu programu stypendialnego 2020
Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

O AUTORZE:
Jan Polewka – scenograf, reżyser, dyrektor Teatru Groteska w latach 90.
Syn pisarza Adama Polewki, urodzony w Domu Literatów na Krupniczej, gdzie mieszka do dzisiaj. Jest autorem sztuk i nowych przekładów klasyki, felietonów teatralnych i scenariuszy, w tym do zrealizowanego niedawno filmu dokumentalnego Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana.