JAROSŁAW GÓRSKI W CIECHANOWIE

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza na interaktywny wykład Jarosława Górskiego, autora jedynej biografii Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pt. „Parweniusz z rodowodem”. Na spotkaniu dowiedzą się Państwo jak powstała powieść „Znachor”, skąd Dołęga-Mostowicz wziął pomysł, jak go realizował, jak praca nad powieścią sprzęgła się z perypetiami miłosnymi autora? Dlaczego „Znachor”, wraz ze swoją kontynuacją, powieścią „Profesor Wilczur” stał się najpopularniejszą powieścią dwudziestolecia, ale i obiektem autentycznego ludowego kultu? Jaki był jego odbiór wśród czytelników z różnych warstw społecznych, dlaczego dokonał prawdziwej rewolucji w polskim czytelnictwie? I wiele innych ciekawostek.

Termin i miejsce:
środa, 26 lipca br., godz. 17
MBP Ciechanów
Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1
06-400 Ciechanów

Więcej informacji: https://bit.ly/JG_Ciechanów

O KSIĄŻCE:

Mimo że Tadeusz Dołęga-Mostowicz, najpoczytniejszy polski pisarz XX wieku, był człowiekiem niezwykle towarzyskim, o jego życiu wiedzieliśmy do tej pory zaskakująco mało, a to, co wiedzieliśmy, opierało się bardzo często na niesprawdzonych plotkach, pogłoskach, tworach zawodnej pamięci i niezawodnej zawiści współczesnych. W książce niniejszej znajdzie czytelnik zweryfikowaną badaniami źródłowymi sylwetkę człowieka o ogromnym uroku osobistym, kochającego życie i lubiącego ludzi, jednej z najpopularniejszych gwiazd masowej wyobraźni swoich czasów, a także bardzo świadomego swych celów artysty wyznaczającego kierunki rozwoju polskiej kultury popularnej.

O AUTORZE:

Jarosław Górski (ur. 1970), absolwent Wydziału Polonistyki UW. Nauczyciel, animator kultury i dziennikarz. Popularyzator literatury, kultury i historii. W ciągu ostatniej dekady wydał ponad 30 książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, m.in. eseistyczną pracę o literackich obrazach męskości Męska rzecz (Wyd. Szkolne PWN 2011), eseje Dziecko w literaturze (Sfinks 2017), epicką opowieść dla dzieci Pieśń o Sowie (Egmont 2017), Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Iskry 2021).