JAROSŁAW GÓRSKI Z WYRÓŻNIENIEM

W piątek 23 września o godz. 18 w Klubie Księgarza odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Liści Retro. Jednym z wyróżnionych był Jarosław Górski, autor książki „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wyróżnienie przyznano za działalność artystyczną popularyzującą twórczość dwudziestolecia międzywojennego. Gratulujemy!

O NAGRODZIE:
Złote Liście Retro to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy, rodzinę Foggów, Fundację Retro im. Mieczysława Fogga, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie.

O AUTORZE:
Jarosław Górski (ur. 1970), absolwent Wydziału Polonistyki UW. Nauczyciel, animator kultury i dziennikarz. Popularyzator literatury, kultury i historii. W ciągu ostatniej dekady wydał ponad 30 książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, m.in. eseistyczną pracę o literackich obrazach męskości Męska rzecz (Wyd. Szkolne PWN 2011), eseje Dziecko w literaturze (Sfinks 2017), epicką opowieść dla dzieci Pieśń o Sowie (Egmont 2017), Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Iskry 2021).

O KSIĄŻCE:
Mimo że Tadeusz Dołęga-Mostowicz, najpoczytniejszy polski pisarz XX wieku, był człowiekiem niezwykle towarzyskim, o jego życiu wiedzieliśmy do tej pory zaskakująco mało, a to, co wiedzieliśmy, opierało się bardzo często na niesprawdzonych plotkach, pogłoskach, tworach zawodnej pamięci i niezawodnej zawiści współczesnych. W książce niniejszej znajdzie czytelnik zweryfikowaną badaniami źródłowymi sylwetkę człowieka o ogromnym uroku osobistym, kochającego życie i lubiącego ludzi, jednej z najpopularniejszych gwiazd masowej wyobraźni swoich czasów, a także bardzo świadomego swych celów artysty wyznaczającego kierunki rozwoju polskiej kultury popularnej.