JUSTYNA SOBOLEWSKA ONLINE

Wraz z Agencją autorską „Opowieści” zapraszamy Państwa na premierowe spotkanie online z Justyną Sobolewską, autorką najnowszej książki  „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”. Spotkanie poprowadzi Maciej Libich.

Termin i miejsce:

wtorek, 27 października br., godzina 19
Agencja autorska „Opowieści”
Wydarzenie online na Facebooku

Termin spotkania jest nieprzypadkowy, ponieważ 27 października 2020 roku mija 107. rocznica urodzin Kornela Filipowicza. Wraz z biografią ukaże się również tomik twórczości Kornela Filipowicza z autorskim wyborem i posłowiem Justyny Sobolewskiej pt. „Pamiętnik antybohatera i inne utwory”.O książce:

„«Przecież Filipowicz nie miał biografii» – usłyszałam kiedyś. – «Pisał, łowił ryby i był outsiderem. Co w tym ciekawego?». Kiedy przyjrzymy się jego życiu, okaże się jednak, że podobnie jak w jego opowiadaniach pozornie nieefektowna szarość mieni się kolorami. Jako pisarz był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner «naszej noblistki» Wisławy Szymborskiej. A tymczasem to był autor pierwszorzędny i – jak mawiał Jerzy Pilch – rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji. Poprzez życie Filipowicza można zobaczyć całą epokę”.

 – Justyna Sobolewska

„Fascynująca książka o życiu i twórczości Kornela Filipowicza. Autorce udało się «złowić na literacką wędkę» tamten czas: czas niepokoju, burzliwych wydarzeń politycznych, czas miłości i śmierci”.

– Ewa Lipska

O Autorce:

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2012 roku ukazała się jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone Książki o czytaniu ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016).  Autorka wyboru opowiadań Kornela Filipowicza Moja kochana, dumna prowincja (2017). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.