KRZYSZTOF DUBIŃSKI W ŁODZI

ARTYSTA I WOJNA – SPOTKANIE Z IWONĄ LUBĄ, PAULINĄ WAWER I KRZYSZTOFEM DUBIŃSKIM


Spotkanie z Iwoną Lubą, Pauliną Wawer i Krzysztofem Dubińskim, autorami książek: Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii 1893-1917 i Wojna Witkacego czyli Kumboł w Galifetach

Czy Wielka Wojna rzeczywiście uratowała Witkacemu życie? Jak wyglądało życie w koszarach? Jakie rany i kontuzje artyści odnieśli na froncie? Co sprawia, że dla odkrycia prawdy o wojennych losach artystów wizjonerów badacze i dziennikarze spędzają lata w archiwach?
Krzysztof Dubiński, a także Iwona Luba i Paulina Wawer poświęcili lata na kwerendy w archiwach, badając strukturę i kulturę militarną czasów Wielkiej Wojny. Efektem tej pracy są książki demaskujące narosłe przez lata mity i błędy faktograficzne wokół służby wojskowej takich artystów jak Witkacy i Władysław Strzemiński.

W pewnych aspektach wojenne losy Władysława Strzemińskiego i Witkacego znacznie się od siebie różnią, a w innych pokrywają. Strzemiński wcześnie, bo już w wieku 10 lat, trafił do wojskowego gimnazjum – 3. Moskiewskiego Korpusu Kadetów. Następnie kontynuował edukację w Mikołajewskiej Szkole Inżynieryjnej w Petersburgu (1911-1914). Gdy zaczęła się wojna, do Petersburga trafił też Witkacy – na przyspieszony kurs 5-cio miesięczny – do Pawłowskiej Szkoły Wojskowej. Obydwaj artyści wykazali się odwagą podczas służby w Pawłowskim Pułku (Witkacy) i fortecznej kompanii saperów (Strzemiński), biorąc udział w bitwie nad Stochodem (Witkacy) i ataku trupów na Twierdzę Osowiec (Strzemiński). Stali się ofiarami nowego typu działań militarnych – wojny wynalazków i technologii – przy użyciu broni chemicznej i środków drażniących. Poddawani hospitalizacji w wyniku cyklofrenii i zatrucia gazem, do rezerwy wrócili na zawsze odmienieni.

Prowadzenie: Agnieszka Cytacka

19 października 2017, czwartek, godz. 18:00
Muzeum Sztuki w Łodzi
Sala Audiowizualna
ul. Ogrodowa 19