KRZYSZTOF VARGA W GLIWICACH

Zapraszamy na literackie spotkanie z Krzysztofem Vargą, autorem najnowszego „Dziennika hipopotama”, które poprowadzi Adam Szaja.

Termin i miejsce:
Czwartek, 24 września o godzinie 18
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
ul. Kościuszki 17

Krzysztof Varga – pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Urodzony w szczególnym czasie – marcu 1968 roku, jako syn Polki i Węgra. Znakomity felietonista i portrecista swojego pokolenia oraz współczesnej Warszawy, dodatkowo wielbiciel twórczości Bolesława Prusa. Debiutował powieścią „Chłopaki nie płaczą”. Autor takich książek jak: „Śmiertelność”, „Tequila”, „Karolina”, „Aleja Niepodległości”, „Trociny”, „Masakra” oraz „Sonnenberg”. Jest także twórcą prozy eseistycznej „Bildungsroman” oraz krótkich narracji „45 pomysłów na powieść. Strony B singli”. W swoim dorobku ma również „trylogię węgierską” opowiadającą historię i kulturę kraju jego ojca: „Gulasz z turula” (nagroda czytelników Nike 2009), „Czardasz z mangalicą” i „Langosz w jurcie”. W 2016 roku ukazała się „Setka”, czyli zbiór 100 najlepszych felietonów publikowanych w „Dużym Formacie”.

Książki Krzysztofa Vargi tłumaczone są na wiele europejskich języków, m.in. na włoski, węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki i francuski.

W swoim dorobku ma wiele nagród oraz wyróżnień m. in.: Nagroda Mediów Publicznych „Cogito”, Nagrody Literackiej Nike (trzykrotny finalista) oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W 2014 odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.