LECHOSŁAW HERZ W LESZNIE

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno zaprasza na spotkanie z Lechosławem Herzem, przyrodnikiem, krajoznawcą, popularyzatorem mazowieckiego krajobrazu, pisarzem, autorem kilkunastu książek jak m.in. „Podróże po Mazowszu”, „Pod ożywczym drzew cieniem”, „Klangor i fanfary”, „Puszcza. Opowieści kampinoskie”.

Termin i miejsce:

sobota, 18 marca 2023 roku o godzinie 16
Świetlica Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznie
ul. Szkolna 10, 05-084 Leszno

Wstęp wolny. Na miejscu będzie możliwość zakupu książek autora.

O KSIĄŻCE:

Opowieść o Puszczy Kampinoskiej, jej niezwykłym przyrodniczym pejzażu, różnych miejscach i miejscowościach. Uzupełnienie przewodników turystycznych i summa krajoznawczych wędrówek literackich Lechosława Herza. Po części gawęda, a trochę też zwierzenia autora z fascynacji tą prastarą puszczą i światem ją otaczającym. Zadziwiające jest bowiem, jak wiele naturalnej przyrody wciąż jeszcze trwa w bliskim sąsiedztwie dużej aglomeracji warszawskiej.

O AUTORZE:

Z pochodzenia Galicjusz, od blisko pół wieku mieszka i pracuje w Warszawie. Z zawodu aktor, najdłużej i najserdeczniej związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, z zamiłowania krajoznawca, regionalista, przyrodnik, podróżnik, publicysta, autor kilkuset artykułów i esejów, wielu przewodników i albumów o szeroko rozumianym krajoznawstwie. Szczególną popularnością cieszyły się jego przewodniki po Puszczy Kampinoskiej (kilka wydań), seria przewodników z cyklu „Podwarszawskie szlaki piesze”, przewodniki Mazowsze oraz Tatry i Podtatrze a także kilka krajoznawczych „przewodników dla dociekliwych”, między innymi Puszcza Kamieniecka i BiałaChojnowski Park KrajobrazowyBolimowski Park Krajobrazowy. Tom esejów i opowieści krajoznawczych Wardęga. Opowieści z pobocza drogi (Iskry 2010), po części o charakterze autobiograficznym zdobył Nagrodę Magellana – najlepsza książka podróżnicza roku 2011. 

Wieloletni członek Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Inicjator powołania Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, wnioskodawca utworzenia kilkunastu rezerwatów przyrody na Mazowszu. Od 1965 roku zaprojektował około 2000 km szlaków znakowanych dla turystyki pieszej na terenach Parków Narodowych: Kampinoskiego i Wigierskiego oraz w różnych fragmentach i regionach Mazowsza. Oznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużony Działacz Turystyki, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” przyznaną przez Ministra Środowiska, Złotą Odznaką PTTK, honorową odznaką „Miłośnik Puszczy Kampinoskiej”. Za popularyzację wiedzy przyrodniczej i turystyki na terenach prawnie chronionych odznaczony Medalem Мazowieckiej Niezapominajki.

Blog Lechosława Herza: MAZOWSZE Z SERCEM