PIOTR SZAROTA W WARSZAWIE

Prezes Wydawnictwa Iskry Wiesław Uchański
oraz Instytut Reportażu
zapraszają na spotkanie promocyjne najnowszej książki
autorstwa Piotra Szaroty pt.

„Paryż 1938”

Spotkanie odbędzie się
w poniedziałek 9 grudnia o godzinie 19
Faktycznym Domu Kultury
przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie

Prowadzenie: Piotr Kieżun

Wstęp wolny!Stolica Francji, która dotąd była przede wszystkim mekką artystów, u progu drugiej wojny światowej staje się jednym z ostatnich bastionów demokracji. Życie płynie tu nadal swoim spokojnym rytmem, pełne są kawiarnie, kina i kabarety, jednak sztuka, film, moda, a nawet sport – wszystko przesiąknięte jest teraz polityką.

Paryż 1938 to rozpisana na dwanaście miesięcy kronika końca pewnego świata, którą czyta się jak wbijającą w fotel powieść. Szarota znakomicie oddaje klimat epoki i narastającą atmosferę grozy, najbardziej interesują go jednak ludzie. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. flirtująca z faszystami Coco Chanel, przesyłający depesze z pogrążonej w wojnie Hiszpanii Ernest Hemingway, uciekający z opanowanego przez nazistów Wiednia Zygmunt Freud oraz dwaj młodzi kompozytorzy z Warszawy: Stefan Kisielewski i Andrzej Panufnik.

Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun – historyk idei, studiował socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o francuskiej kulturze i społeczeństwie, zajmuje się związkami literatury i polityki w XX wieku.