Boy-Żeleński Tadeusz

Po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował jako pediatra. Od 1906 r. zaczął współtworzyć kabaret Zielony Balonik. W 1922 r. zamieszkał w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej schronił się we Lwowie i został kierownikiem katedry historii literatury francuskiej na lwowskim uniwersytecie. Prowadził tam wykłady, pisał artykuły. Po wkroczeniu hitlerowców został rozstrzelany z resztą lwowskiej kadry uniwersyteckiej.
Jego pierwszą wydaną książką były Słówka – zbiór wierszy o ironiczno-żartobliwej treści, pisanych od 1907 r. m.in. na potrzeby kabaretu Zielony Balonik. Był także autorem licznych felietonów społeczno-obyczajowych oraz teatralnych (przez wiele lat pracował jako krytyk teatralny), a także książek z zakresu historii literatury. Przetłumaczył wiele dzieł literatury francuskiej, które wydawał własnym sumptem w serii „Biblioteka Boya”.
Wydawnictwo Iskry, którego siedzibą było dawne mieszkanie Boya-Żeleńskiego, stara się kultywować pamięć o tym znakomitym pisarzu i publicyście. Sukcesywnie zbieramy po nim pamiątki (zdjęcia, dokumenty, listy itp.) stanowiące cenną spuściznę polskiej kultury. W naszej oficynie ukazały się biografie Boya pióra Barbary Winklowej Nad Wisłą i nad Sekwaną. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz Józefa Hena Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim.

Strona poświęcona życiu i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego