WOJCIECH KASS W DZIAŁDOWIE

Biblioteka Miejska w Działdowie organizuje spotkanie autorskie z poetą Warmii i Mazur Wojciechem Kassem.

Laureat wielu nagród poetyckich, zasłużony dla miasta Działdowa, odznaczony Katarzynką dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu zaprezentuje dwa zbiory wierszy „Światło wiersza” i „Otwarte na klucz”.

Termin i miejsce:
czwartek, 20 kwietnia o godzinie 18
Miejska Biblioteka w Działdowie
ul. Wolności 64A

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ


Fot. na plakacie: Agnieszka Jarzębowska

W 2020 roku Wojciech Kass został wyróżniony nagroda honorową miasta Działdowa, statuetką Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (patronki miasta) popularnie nazywaną „Katarzynką”. Tego roku z rąk burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego odebrali ją również Justyna Lytwyn i Grzegorz Kaszubski.

O najnowszym tomie Wojciecha Kassa Marek Rapnicki, poeta, podróżnik, redaktor m.in. pisze:

„Opowiedzieć, zasugerować, nauczyć i wzruszyć, umilić dzień, owszem; ale to, co przesądza o randze wiersza albo całej książki, zawiera się w mocy sugestii, w pewnego rodzaju hipnozie, w którą autor – nawet jeśli nie zamierzając – wprowadza nieznanego adresata swych wierszy. Aby tak się stało, potrzebna jest „pewność ręki”, jak się mawia w przypadku sztuk plastycznych. A tutaj? Wiersze pisane na jednym oddechu, bez wstydu, bez skreśleń. Kass zabrnął – zawędrował – w takie rejony, na wysoczyznę, z której widać, co zakryte, i gdzie nikt mu już nie pomoże, nie podpowie, nie uładzi słów, nie wyprostuje znaczeń. Zderzają się, muskają w tańcu życia i śmierci, łyskają jak woda na kamieniach potoku. Kreator tego wyznania nurza się w żywiole istnienia, nie dbając o poklask, czy zrozumienie. Nie dba, ilu podąża za nim, by usłyszeć. Wie i mówi! Jest nieobliczalny, ale policzalny. Gniewny i miłosierny”.