WOJCIECH KASS W OPOLU

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie z Wojciechem Kassem, poetą, eseistą i diarystą. Tematem rozmowy będzie najnowszy, subtelny tom wierszy, które pisarz zamknął w tomie „Otwarte na klucz”. Rozmowę z poetą przeprowadzi prof. Adrian Gleń, autor monografii poświęconej pisarstwu Wojciecha Kassa.

Termin i miejsce:
wtorek, 16 maja 2023 roku o  godz. 18
sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II
ul. Minorytów 4
45-017 Opole

Wydarzenie dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz osób niesłyszących. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Wydarzenie na Facebooku: https://bit.ly/WK_MBPO

Otwarte na klucz” – tomik subtelnych wierszy Wojciecha Kassa, liryków olśniewających czystością, kruchych jak istnienie poety, uderzających w stawianiu pytań o to, co ciemne i jasne, jawne i skryte w istnieniu. Strażnik lirycznego światła kluczem wiersza otwiera to, co zakryte, zamykając przed okiem wyobraźni to, co oczywiste. Kunsztowne, pełne lirycznych westchnień i epickich pytań, mocne w wygłosie wiersze klucznika tajemnic. Poezja radości, niepogodzonego pogodzenia, summa drogi poetyckiej i krok w stronę tego, co ciemnieje w jasności otwarte na klucz. Uczta.– prof. Jarosław Ławski

Wojciech Kass (ur. 1964) – poeta i eseista. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Opublikował wiele tomików poetyckich, w tym „Do światła” i „Jeleń Thorwaldsena”, za które dostał nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach. Jego „Wiry i sny” otrzymały Nagrodę Otoczaka oraz nominację do Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Za tom „Przestwór. Godziny” z 2016 roku był nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja. Jako eseista wydał między innymi „Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego”. Od 1997 jest związany z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu (od 2000 jest jego dyrektorem). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Clubu.

Adrian Gleń (ur. 1977) – dr hab., eseista, krytyk literacki, historyk literatury polskiej XX i XXI wieku, pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, gdzie od roku 2020 kieruje pracami Katedry Literatury Polskiej. Jego ostatnią książką jest tom szkiców i studiów krytycznoliterackich pt. „(Nie)zupełnie prywatnie” (Kraków 2021) oraz monografia poświęcona pisarstwu Wojciecha Kassa „Światło wiersza” (Kraków 2022).