BENIAMIN CZAPLA W KATOWICACH

Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej zaprasza na spotkanie z Beniaminem Czaplą, pracownikiem Instytutu Badań Regionalnych BŚ, autorem książki pt. „Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia”. Mało kto wie, że współzałożyciel słynnej, produkującej luksusowe zegarki, manufaktury Patek Philippe był Polakiem. I to niejedyna informacja na jego temat, która może nas zaskoczyć. O wszystkich tajemnicach mistrza opowie autor książki, który z godną swojego bohatera zegarmistrzowską precyzją przeprowadził naukowo-dziennikarskie dochodzenie na jego temat.

Termin i miejsce:

środa, 3 kwietnia o godzinie 10
Biblioteka Śląska, Dział Biblioterapeutyczny
ul. Ligonia 7, Sala nr 16 (parter)
40-036 Katowice

O KSIĄŻCE:
Antoni Patek. Zegarmistrz królów, Śladami życia” – to biografia człowieka, który stał się legendą, choć dla wielu jego nazwisko jest dzisiaj jedynie elementem znaku towarowego międzynarodowego koncernu Patek Philippe. Antoniego Patka poznajemy jako uczestnika powstania listopadowego, działacza emigracyjnego w Szwajcarii i przedsiębiorcę zaangażowanego w rozwój spółki znanej na całym świecie. Jego portret wzbogacony jest o szerokie tło: autor książki kreśli szczegółowy obraz genewskiego środowiska emigracyjnego oraz wprowadza czytelnika w fascynujące dzieje produkcji zegarków, omawiając zarówno rewolucyjność rozwiązań technologicznych stosowanych w firmie Patka, jak i aspekt artystyczny konkretnych projektów.

O AUTORZE:
Beniamin Czapla – ur. 27.11.1995 roku w Tarnowskich Górach. Ukończył historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W trakcie studiów angażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Obecnie pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Specjalizuje się w dziejach Wielkiej Emigracji i historii Śląska. Jako pisarz, zadebiutował publikacją „Antoni Patek. Zegarmistrz Królów. Śladami życia”, która zdobyła Nagrodę Książki Miesiąca według miesięcznika „Magazyn Literacki Książki”.