JUSTYNA SOBOLEWSKA W ŁODZI

Wraz z Justyną Sobolewską zapraszamy Państwa na spotkanie wokół życia i twórczości Kornela Filipowicza w Poleskim Ośrodku Kultury – Filia Karolew.

Gościem specjalnym będzie Marcin Filipowicz, syn Kornela Filipowicza.
Prowadzenie spotkania: Tomasz Cieślak


Termin i miejsce:
czwartek, 14 października 2021 r., godzina 18
Poleski Ośrodek Sztuki Filia Karolew
ul. Bratysławska 6a, 94-035 Łódź


Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 687 02 07 wewnętrzny 21 lub 501 939 033.Kornel Filipowicz – wrócił do pisania poezji w latach osiemdziesiątych, ale sam nie chciał nazywać tych utworów wierszami, wolał traktować je jako prozę wierszowaną. Niewola ożyła w ostatnim czasie, krążyła po internecie. Mikropowieść Pamiętnik antybohatera z 1961 roku dzisiaj zyskuje nowe znaczenia. W Egzekucji w zoo zwracają uwagę niezwykłe portrety zwierząt, nawet życie muchy u Filipowicza warte jest namysłu, jak w Ostatnim słowie oskarżonego. A opowiadanie Nike to sen o wolności i nadziei. Te utwory wchodzą w sam środek dzisiejszych sporów i lęków. Czyta się je tak, jakby były pisane dla nas, bo jak się okazuje, Filipowicz dobrze nas znał.

„Przecież Filipowicz nie miał biografii” – usłyszałam kiedyś. – „Pisał, łowił ryby i był outsiderem. Co w tym ciekawego?”. Kiedy przyjrzymy się jego życiu, okaże się jednak, że podobnie jak w jego opowiadaniach pozornie nieefektowna szarość mieni się kolorami. Jako pisarz był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner „naszej noblistki” Wisławy Szymborskiej. A tymczasem to był autor pierwszorzędny i – jak mawiał Jerzy Pilch – rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji. Poprzez życie Filipowicza można zobaczyć całą epokę.

– Justyna Sobolewska